Od žien, ktoré prežili znásilnenie, máme ako spoločnosť často falošné očakávania. Jedným z nich je aj predpoklad, že ženy znásilnenie okamžite ohlásia na polícii. Správanie preživších sexuálneho násilia je však často v rozpore s tým, čo od nich okolie očakáva. A to obzvlášť v prípade, že žena násilnú osobu poznala.

To je aj prípad Kláry, ktorá dnes už vie, koľko varovných signálov vo vzťahu s násilným partnerom prehliadala. A práve preto verí, že ak jej príbeh môže pomôcť aspoň jednému človeku, tak to všetko malo zmysel. 

Ani Klára si, ako mnohé iné ženy, neuvedomovala, že upadá do násilného vzťahu. Bol to pomalý, podmanivý a manipulátorský proces. Je to násilie, ak človek hneď nemá modriny, ktoré by musel prekrývať vrstvami mejkapu? Je. A sex bez súhlasu je vždy znásilnenie. A to aj v prípade, že išlo o nášho partnera či človeka v našom bezprostrednom okolí.

Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk

Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia – domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši.

Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.