Maternica má dominantnú úlohu v tehotenstve. Aké úlohy ale plní, ak žena práve nie je tehotná?

V úvode tejto epizódy Gyncastu sa dozviete, ako je možné, že maternica dokáže až desaťkrát zväčšiť svoj objem a čo všetko s ňou v ženskom tele súvisí. Je posunutá alebo pretočená maternica diagnóza? Kedy možno odhaliť poruchy vývoja maternice?

Aktuálny Gyncast s MUDr. Petrom Kaščákom, PhD., primárom a prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne, je však prioritne venovaný téme nezhubných (benígnych) ochorení maternice.

„Vo veku nad 40 rokov má každá tretia, štvrtá žena myóm, ten však problémy spôsobuje len v niektorých prípadoch. Myóm je nezhubné ochorenie, ale žene môže veľmi skomplikovať život. Zároveň je v Európe najčastejšou príčinou, prečo sa ženám musí odstrániť maternica.“

Čo to vlastne myóm je? Kedy je nutný chirurgický zákrok a je možné vyliečiť ho aj bez operačného zákroku? Ako súvisí vek s výskytom myómov?

Kedy sa kvôli myómu musí žene odstrániť maternica? Kedy myóm predstavuje komplikáciu v tehotenstve a kedy sa z neho stáva pôrodná prekážka?

Aký je rozdiel medzi myómom a polypom? Aké ťažkosti môže spôsobiť polyp a prečo sa ho niekedy nepodarí odstrániť hneď na prvý pokus? Dá sa polypu zbaviť liekmi?

Čo spôsobuje pokles/prolaps maternice? Je nutné pri poklese maternice riešiť aj jej odstránenie? Je vôbec samotný pokles maternice indikáciou na operáciu? Kedy je vhodná plastika pošvy? Je pokles maternice nezvratný jav? A aký význam má v tomto prípade prevencia?

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.