Zhubný nádor krčka maternice, takzvaná rakovina krčka maternice, najčastejšie postihuje ženy do 50 rokov. Má niekoľko štádií a čím skôr sa zmeny na krčku maternice podarí odhaliť, tým väčšia je šanca na vyliečenie.

Predrakovinové a rakovinové zmeny krčka maternice v 99 % spôsobuje infekcia HPV (ľudský papilomavírus). S niektorým z typov HPV sa počas života stretne až 80 % žien i mužov, našťastie sa ho však väčšina dokáže zbaviť vďaka dostatočne silnému imunitnému systému.

Pri rakovine krčka maternice zohráva prevencia ešte dôležitejšiu úlohu, ako pri iných chorobách. Skoré štádiá dokáže odhaliť skríning. „Drvivá väčšina žien, ktoré majú rakovinu krčka maternice sú ženy, ktoré nechodia na preventívne prehliadky,“ upozorňuje MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.

„Rakovina krčka maternice nie je dedičné ochorenie. Tiež nie je dôvod, aby žena v počiatočných štádiách rakoviny krčka maternice pociťovala bolesti. Rakovina nebolí.“

V aktuálnom Gyncaste sa dozviete, či sa môže z nezhubného nádoru stať nádor zhubný a tiež že pozitívny výsledok HPV testu neznamená prítomnosť rakoviny. Pripomenieme, že prevencia je dôležitá aj v prípade, ak sa žena dá proti HPV zaočkovať.

„Vyspelý svet už prešiel na skríning pomocou testovania prítomnosti HPV. Samozrejme, až vo veku nad 30 – 35 rokov. Infikovanosť mladých žien je totiž veľmi vysoká,“ hovorí Peter Kaščák.

Dá sa rakovina krčka maternice vyliečiť? Kedy je vhodné podstúpiť konizáciu krčka maternice? Musí sa pri rakovine krčka maternice žene odstrániť celá maternica?

Ako je to s rakovinou tela maternice? Týka sa len starších žien? Ako sa prejavuje? Je pravda, že ak žena nebude po prechode ignorovať krvácanie, je rakovina tela maternice chirurgicky liečiteľná?

Šíri sa rakovina maternice rýchlo? Ovplyvňuje tehotnosť riziko vzniku rakoviny maternice? Čo užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo umelé oplodnenie?

Ako sa v poslednom období zmenil pohľad na rakovinu maternice z pohľadu chirurgickej liečby? Aký význam má molekulárna diagnostika v súvislosti s rakovinou maternice? Ako súvisí revolúcia v pohľade na rakovinu maternice s lymfatickými uzlinami? Čo je to sentinelova uzlina a čo multidisciplinárny míting?

Existuje skríning pri odhaľovaní rakoviny tela maternice?

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.