Gynekológovia sa najčastejšie stretávajú so štyrmi druhmi onkologických ochorení. Rakovinu krčka maternice a rakovinu prsníka pomáha odhaliť skríning, ak žena neignoruje klinické príznaky, pomerne skoro dokáže byť diagnostikovaná (a následne úspešne liečená) aj rakovina sliznice maternice/endometria. Včasne odhaliť rakovinu vaječníkov súčasná medicína stále nedokáže, navyše, ako hovorí MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne, „vo väčšine prípadov nádory na vaječníkoch rastú veľmi rýchlo a preventívna prehliadka ich nemusí zachytiť.“

Prečo si žena vôbec nemusí všimnúť, že niečo nie je v poriadku? Je porucha cyklu príznakom rakoviny vaječníkov? Ktoré ženy sú najviac postihnuté? Bývajú rakovinou zasiahnuté oba vaječníky? „Dnes panuje názor, že rakovina nezačína priamo na vaječníku, ale zväčša na vajíčkovode. Z tohto dôvodu sa významne zmenil aj prístup k sterilizácii žien.“

V aktuálnom Gyncaste sa dozviete, že napriek onkologickej diagnóze je súčasná prognóza postihnutých žien oveľa lepšia.

Nechýbajú informácie o liečbe rakoviny vaječníkov, o nevyhnutnosti podpornej liečby, či pravdepodobnosti recidívy. Zvyšuje riziko ochorenia užívanie hormonálnej antikoncepcie, alebo príprava ženy na cykly umelého oplodnenia?

„Vplyv genetiky je pri tomto ochorení zásadný. Každá žena s rakovinou vaječníkov má podstúpiť genetické vyšetrenie,“ dopĺňa Peter Kaščák.

Kedy je vhodné podstúpiť preventívnu operáciu? Aký význam má skríning rizikových skupín? Čo hladiny onkomarkerov? Majú výpovednú hodnotu v súvislosti s rakovinou vaječníkov?

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.