Október je mesiac, ktorý je celosvetovo venovaný rôznym kampaniam podporujúcim povedomie o rakovine prsníka – najčastejšie sa vyskytujúcou onkologickou diagnózou u žien. Štatistika uvádza, že až jedna z ôsmich žien sa s týmto ochorením stretne. Žiaľ, na Slovensku sa skríningu zúčastňuje stále iba veľmi malé percento žien.

„Na samovyšetrenie by sme sa nemali spoliehať, skríningom je jednoznačne mamografia,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.

Prečo sa mamografia robí až ženám po štyridsiatke? Prečo nemá význam posielať na toto vyšetrenie mladšie ženy?

„Nie každá hrčka, ktorú si žena v prsníku nahmatá, musí znamenať rakovinu. V rámci cyklu a vplyvom veku sa na prsníku vyskytuje mnoho abnormalít, ktoré sú normálnym prejavom orgánu.“

Ako dlho sa zvykne rakovina prsníka vyvíjať a čo všetko môže toto ochorenie ovplyvniť? Je pravda, že riziko vzniku rakoviny prsníka ovplyvňuje užívanie hormonálnej antikoncepcie? Dokáže dojčenie pred rakovinou prsníka ochrániť?

V aktuálnej časti Gyncastu sa dozviete aj o vplyve genetiky na toto ochorenie i o možnostiach súčasnej liečby. „Chirurgická liečba prešla obrovským vývojom. Sme generácia, ktorá zaznamenala veľmi dramatický ústup od radikálnej liečby,“ dopĺňa Peter Kaščák.

Čo je to koncept sentinelovej uzliny a aký má pri rakovine prsníka vplyv na zákrok? A je rakovina prsníka len záležitosťou žien?

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.