Jednodňová chirurgia dokáže pokryť veľa rôznych zákrokov aj v oblasti gynekológie. Rozhodujúce je nastavenie systému a zodpovedná následná starostlivosť, riešenie komplikácií a dostupnosť lekára na telefóne.

Aktuálne vydanie Gyncastu sa venuje tzv. malým operáciám jednodňovej chirurgie. Ako prebieha sterilizácia a prečo je pri nej potrebné odstrániť vajíčkovod? Ovplyvní sterilizácia menštruačný cyklus ženy? Z akého dôvodu sú ženy posielané na kyretáž alebo hysteroskopiu? Aký je rozdiel medzi diagnostickou laparoskopiou a laparoskopickou operatívou?

MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčín približuje aj konizáciu krčka maternice: „V minulosti sa k tomuto výkonu pristupovalo benevolentne. Najmä v prípade mladých žien však pri indikácii musíme byť veľmi opatrní.“

Je indikácia potrebná aj v prípade labioplastiky? Čo všetko môže skomplikovať hojenie rán pri zákrokoch jednodňovej chirurgie?

Ako sa vývoj medicíny podpisuje na výkonoch jednodňovej chirurgie v oblasti gynekológie?

„Mnohé operácie sa robia len z kozmetických dôvodov, strach z operatívy klesol. Strach z cisárskeho rezu tu takmer vôbec nie je. Ženy sa častejšie boja vaginálneho pôrodu,“ hovorí Peter Kaščák.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.

See omnystudio.com/listener for privacy information.