Výskyt viacplodovej tehotnosti v poslednom období stúpa. Počet žien, ktoré čakajú viac ako jedno dieťa sa zvyšuje aj v súvislosti s možnosťou umelého oplodnenia.

MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne, však upozorňuje: „Dnes sa na poli asistovanej reprodukcie robí všetko pre to, aby sa riziko viacplodovej tehotnosti minimalizovalo.“

Čo všetko môže ohroziť matku pri viacnásobnej gravidite? Ktoré riziká sa oproti klasickej tehotnosti zvyšujú? Je každá viacplodová tehotnosť považovaná za rizikovú? Aký vplyv môžu mať prípadné tehotenské komplikácie na postnatálny vývoj detí?

V Gyncaste venovanom viacplodovej tehotnosti sa dozviete, prečo je rozhodujúce, či majú plody vlastnú placentu, aká je to bichoriálna a aká monochoriálna tehotnosť a aké riziká pre plody predstavuje spoločná placenta.

Primár Kaščák objasní aj úskalia tzv. transfúzneho syndrómu. Je laserová liečba dostupná aj na Slovensku?

V ktorom týždni sa teda ukončuje viacplodová tehotnosť? „Pri viacplodovej tehotnosti nikdy nečakáme do 40. týždňa,“ hovorí primár Kaščák. Čo sa stane, keď odumrie jeden z plodov? Je žena ohrozená?

Môže sa žena rozhodnúť pre prirodzený vaginálny pôrod, alebo je pri viacplodovej tehotnosti nutný cisársky rez? Čo všetko ovplyvňuje vedenie pôrodu pri viacplodovej tehotnosti?

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.