„Teraz, v tejto šiestej správe, sa v podstate iba zvýšila istota, že za zmenou klímy je človek. Ale tie istoty sa už veľmi dlho pohybujú nad 90-timi percentami,“ hovorí český klimatológ Radim Tolasz, ktorý sa spolupodieľal na príprave šiestej klimatickej správy IPCC.

„Medzispráva IPCC z roku 2018, ktorá sa volala Oteplenie o 1,5 stupňa, hovorila, že niekedy najneskôr v roku 2040 prekonáme 1,5-stupňový limit. Správa, ktorý vyšla tento rok (pozn. 2021) hovorí, že to bude už niekde blízko po roku 2030. Takže, keď to zjednoduším, tak je to zrýchlenie o desať rokov. A to je samozrejme veľmi varovné,“ vysvetľuje Tolasz, ako sa klíma mení rýchlejšie, ako vedci predpokladali.

V podcaste sa Katarína Kozinková s Tolaszom rozpráva aj o bodoch zlomu, o ktorých šiesta správa píše už ako o vedecky potvrdených faktoch, o tom, či je šiesta správa IPCC pre ľudstvo posledným varovaním aj o tom, či z toľkých faktov o klíme, ktoré denne vidí, má niekedy zlé nálady.

Klimatológ hovorí aj o tom, čo je podľa neho najväčšou hrozbou zmeny klímy a kde, naopak, vidí najväčšiu príležitosť pre ľudstvo, čo zmeniť do budúcnosti.

Hosťom druhého dielu tretej série Klímapodcastu denníka SME je klimatológ Radim Tolasz. Pracuje v Českom hydrometeorologickom ústave a je zástupcom Českej republiky v medzivládnom paneli o zmene klímy pri OSN (IPCC). V roku 2019 sa stal v Česku prvým laureátom Ceny za komunikáciu zmeny klímy.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.