Ako reaguje ľudské telo na extrémne teploty? Aj také, aké zažívame toto leto. Čo sa v ňom deje, keď tropické dni opakovane striedajú tropické noci? Čo o tom zatiaľ vyskúmali vedci a zistili zdravotníci a ako sa budú musieť zmeniť naše životy, mestá či celá krajina, aby sme teplotné extrémy počasia zvládali lepšie.

Dokáže sa ľudské telo časom prispôsobiť horúčavám alebo budeme musieť prebrať siestu z južnej Európy a zabudovávať klimatizácie do bytov a kancelárií?

Hostkou 20. dielu Klíma podcastu denníka SME je Zuzana Klocháňová. Začínala ako výskumníčka na Trnavskej univerzite, kde skúmala vplyv zmeny klímy na zdravie. Teraz pracuje na Úrade verejného zdravotníctva v oblasti podpory zdravia a zvyšovania zdravotnej gramotnosti.

V podcaste budete počuť aj priame svedectvá záchranára Františka Majerského, ktorý túto prácu robí už 15 rokov. Je aj prezidentom Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Pre zhodnotenie tohto leta z hľadiska extrémnych teplôt, na Slovensku aj vo svete, napríklad v Kanade a USA, kde horúčavy bohužiaľ vo veľkom zabíjali, sme zašli za meteorológom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, klimatológom Jozefom Pechom.

Tento diel končí druhý sériu Klíma podcastu denníka SME. Tešíme sa na vás na jeseň v tretej sérii.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.