Prvá ochutnávka toho, či sme vo vzťahoch v bezpečí prichádza hneď, ako sa narodíme. Neprerušovaný kontakt koža na kožu s matkou nám dáva pocit pokoja, istoty a prijatia a podporuje tak zdravie dieťaťa, ako aj matky. Väčšina detí v slovenských pôrodniciach však zažíva separáciu od rodičov, a spolu s ňou aj toxický stres.

V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s psychiatrom, profesorom Jozefom Haštom o tom, ako vzniká bezpečná vzťahová väzba medzi dieťaťom a matkou, alebo iným dospelým, ktorý sa o dieťa intenzívne stará. Profesor Hašto vysvetľuje, ako nás vzťahová väzba chráni pred rozvinutím duševných porúch v neskoršom živote.

“Raná vzťahová väzba je téma, ktorá sa môže veľmi ľahko zanedbať, pretože my, dospelí si nepamätáme prvé obdobia nášho života,” hovorí profesor Hašto v podcaste. “Nepamätáme si, ako sme sa mali v maternici, ako sme sa narodili a nepamätáme si ani prvé hodiny po pôrode. Prvé tri roky našich životov sú celé v hmle. Toto obdobie však máme uložené v takzvanej implicitnej pamäti a naše zážitky z neho sa môžu kedykoľvek neskôr aktivovať bez toho, aby sme vedeli, odkiaľ sa berú. A môžu ovplyvňovať aj naše správanie v dospelosti.”

Podľa profesora Hašta je preto v prevencii psychiatrických ochorení veľmi dôležitý zdravotnícky personál, ktorý pracuje v pôrodniciach. Práve on môže svojim postupom vzťahovú väzbu medzi dieťaťom a matkou podporiť – ale aj skomplikovať.

Hosť odporučil knihy:

– Kruh bezpečného rodičovstva (Kent Hoffman, Glen Cooper, Bert Powell)

– Vzťahová väzba / Ku koreňom lásky a úzkosti (Jozef Hašto)

– Vzťahová väzba s domácimi zvieratami / Integratívny pohľad na vzťahy ľudí a zvierat s dôsledkami pre terapeutickú prax (kolektív autorov)

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.