Už malé deti nám ukazujú, že sme bytosti, ktoré majú rady hudbu. Vo všetkých kultúrach existujú uspávanky a melódia nás upokojuje dávno predtým, ako sa naučíme rozumieť slovám.

Ako dospelí vnímame aj text, no je to stále hudba, ktorá sa nám dostáva pod kožu: dokáže meniť naše prežívanie, hĺbku nášho dychu a tep. Je to jeden zo spôsobov, ako byť v kontakte so sebou samým.

V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s dirigentom a hudobným skladateľom Antonom Popovičom o tom, v čom spočíva schopnosť hudby rozvíjať našu emocionalitu.

“Hudba je ako jazyk,” hovorí Anton v podcaste. “Napríklad v Holandsku sa všetci ľudia venujú nejakému umeniu. Buď hudbe, alebo výtvarnému umeniu, alebo divadlu. A nerobia to s tým, že ideme v tom byť profíci – ale s tým, že presne tak, ako sa učíme nemecky, francúzsky a anglicky, tak sa učíme aj umelecký jazyk.”

Anton rozpráva o rodine v ktorej vyrástol, o učiteľoch ktorí ho ovplyvnili a aj o tom, akú hudbu má rád. Ako vníma spev a prečo sú mu bližšie hudobné nástroje.

“Ja som skôr introvertná povaha a hudobný nástroj mi vytvorí takú ochrannú polohu. Keď mám nástroj môžem ti cez neho poslať nejaký zvuk. Ale pri spievaní musím použiť seba. Tam sa nemám za čo skryť. Takže preto je [ľudský hlas] veľmi ťažký nástroj, lebo okrem jeho technického zvládnutia je tam aj takáto psychológia.”

Barbora sa ho pýtala aj na to, ako vzniká – a znie – kvalitná hudba pre deti. A ako pomôcť deťom vybrať si svoj vlastný hudobný nástroj.

Hosť odporučil knihy:

Slovenské národné povesti – trilógia (Pavol Dobšinský)

Sila prítomného okamihu (Eckhart Tolle)

Raya a posledný drak (Disney – animovaná rozprávka)

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.