S týmito jednoduchými radami sa vám bude zržať udržiavanie domácnosti v poriadku neporovnateľnejšie jednoduchšie.

1.      Každú vec sa snažíme chytiť do ruky len raz – Nedajme veciam, ktoré vidíme priestor na to, aby neporiadok vôbec vznikol – príklad – ak vidím pohodené topánky, nepreložím ho najskôr do chodby, ale položím rovno do skrinky na topánky 

2.      Nevytvárajme zbierky neporiadku – takýmito zbierkami na neporiadok sa väčšinou vzniknú stávať pivnice či krov domu, ale môže byť ich aj množstvo malých – napríklad skrinka pri vchode kde každý prihodí niečo, čo mu ležalo v ruke. Prečisťujte si pravidlene miestnosti kde sa skladujú vaše veci a často zbiera neporiadok. Veci, ktoré ste už nechytili do roky rok a nikdy vám nechýbali nemá zmysel skladovať.

3.      Vytvorte si na každú vec v byte miesto, kde má byť táto uschovaná. Jedno aká veľká alebo malá tá vec je, mal by každý v rodine poznať ich miesto. Niekedy je nápomocné aj krabicu či nádoby na uschovávanie popísať tým, čo do ních patrí.

4.      V neposlednom rade, je dobré keď zapojíte členov rodiny do vaších princípov. Najlepšie funguje systém odmien, najmä u menších detí. Napríklad zbierať nálepky a za 10 nazbieraných si môže dieťa vybrať špeciálny program za odmenu (ísť na zmrzlinu).

Nečakajte, že práve členovia rodiny sa zo dňa na deň zmenia, ale urobte aspoň vy ten prvý krok k čistejšej domácnosti. Už len keď sa vám podarí dodržiavať prvý princíp, uvidíte ako sa vám radikálne zmení  čas, ktorý budete potrebovať na upratovanie. 

Nezabudnite si tiež vypočuť epizódu 16 o rýchloupratovaní ako aj epizódu 20 o vedomom nakupovaní, ktoré sa takisto zaobejú témou šetrenia času pri upratovaní.

Ak vás môj podcast zaujal, nezabudnite ma navštíviť tiež na mojej stránke – www.mamatalks.sk

Takisto ma nájdete na sociálnych sieťach, či už na instagrame alebo facebooku.

Teším sa na vašu návštevu.