Myslíme si, že to vieme všetci – rozprávať sa. Robíme to denne a vidí sa nám, že na komunikácii s inými ľuďmi sa nič zásadné učiť netreba. Často však medziľudské vzťahy zlyhávajú práve v otázke komunikácie.

„Keď sme uvoľnení a s chladnou hlavou, vieme sa naladiť na druhého človeka a pochopiť ho. Ale keď nás zahrnú emócie, nevieme jasne rozmýšľať, vidíme partnera cez naše filtre a prestávame počúvať a vnímať. Dostávame sa tak do bludného kruhu, z ktorého je ťažké vidieť druhú stranu a nebrať to, čo hovorí, ako útok,“ vysvetľuje vzťahová a sex koučka Simona Mačorová v novom dieli podcastu Medzi nami.

Moderátorka Michaela Žureková sa jej pýtala, ako v dlhodobých partnerstvách zdravo komunikovať, ako vyjadrovať svoje potreby, ale aj akým chybám sa vyhnúť a prečo máme taký problém otvorene hovoriť o sexuálnych potrebách.

„Keď partnerovi poviem, čo chcem a potrebujem, vlastne mu dávam dar – jasne a zrozumiteľne. On už nemusí ďalej hádať a tápať, ale bude vedieť, čo chceme. No na to, aby sme to vedeli vyjadriť, je dôležité, aby sme sa sami poznali,“ tvrdí Mačorová.

V našej spoločnosti podľa nej nevieme nahlas vyjadrovať, čo chceme. „Napríklad pri intimite – povedať partnerovi, čo chceme v posteli a ako chceme, aby sa nás dotýkal. Príde mi fascinujúce, že sme ochotní sa druhej osobe odovzdať celým svojím telom vo svojej nahote a zraniteľnosti, ale nie sme schopní sa o sexe rozprávať,“ vraví koučka.

A o čom sa rozprávať po rokoch vzťahu, keď má dvojica pocit, že už si vlastne ani nemá čo povedať?

„Nehovoriť len o deťoch a o práci, ale zamerať sa aj na svoje potreby, hodnoty, priority, položiť si otázku, aká je naša spoločná vízia a kam vo vzťahu smerujeme,“ radí.

„V komunikácii ide o vzájomné pochopenie, o akceptáciu pohľadu druhej strany, že na veci sa dá pozerať aj inak. Zabúdame byť zvedaví a naozaj počúvať, čo nám druhá strana hovorí. A zabúdame tiež, že sa môžeme mýliť. Ak si uvedomíme vlastnú omylnosť, dá nám to úplne iný pohľad na vec – tolerantnejší, ktorý prehlbuje úctu, ochotu načúvať a snahu porozumieť,“ vysvetľuje v podcaste.

Ak nám chcete napísať, môžete tak urobiť na [email protected] alebo na [email protected]

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami.