„Počas sexuálnych aktivít je dôležité komunikovať – páči sa ti, čo robím, je toto v poriadku? Ako by si to chcel/a? Sexuálne vzťahy sú dvojsmerná cesta, je dôležité udržiavať v nich komunikáciu a súhlas nemusí byť nutne len verbálny,“ hovorí Alexandra Demetrianová z Amnesty International Slovensko, ktorá stojí aj za tohtoročnou kampaňou organizácie s názvom Hovorme o súhlase.

V rámci nej aktivistky a aktivisti komunikujú, že sex bez súhlasu sa rovná znásilneniu.

Čo to však znamená a o čo ide tým, ktorí sa snažia presadzovať vo vzťahoch a v sexe konsent, teda súhlas? Budú ľudia musieť pred sexom podpisovať zmluvu? A zrušíme všetky rozprávky, v ktorých princovia bez súhlasu bozkávajú spiace princezné?

Aj o tom sa Michaela Žureková rozprávala so svojou hostkou v ďalšej epizóde podcastu Medzi nami.

Dozviete sa napríklad, že podpisovanie formálneho súhlasu je extrémny pohľad, ako udelenie súhlasu naozaj vyzerá, prečo je potrebné zmeniť súčasný slovenský zákon o znásilneniach aj či je ospravedlniteľné, ak niekoho nútime k sexu.

A v neposlednom rade aj to, ako je to s rozprávkami, kde princovia bozkávajú spiace princezné.

„Rozprávky sú mierené na deti a to, čo v nich vidia, na ne vplýva. Je dobré si populárnu kultúru kriticky rozobrať a zistiť, aké signály a stereotypy vysiela mladej generácii a celej spoločnosti. Ak rozprávky vysielajú signál, že je v poriadku niekoho v spánku pobozkať alebo sa ho dotknúť, vychováva to generáciu k nesúhlasu,“ hovorí Demetrianová.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami.