Napriek masívnej protižidovskej propagande v réžii Slovenského štátu sa našli ľudia, pre ktorých bola viac osobná skúsenosť so židovskými obyvateľmi. A tak im aj v tých najhorších chvíľach pomáhali.

Anna Hanzová pochádzala z východoslovenskej dedinky Hanušovce, Letícia Tandlmajerová bola zasa mestské dievča zo západoslovenského Hlohovca. Prvá bola evanjelička, tá druhá katolíčka.

Obe mali dvadsať rokov a hoci sa nikdy nestretli, boli si v niečom veľmi podobné – obe mali podľa všetkého silný cit pre spravodlivosť. Keď sa totiž režim vojnového Slovenského štátu rozhodol deportovať svojich vlastných obyvateľov, len preto, že mali židovský pôvod, nedokázali sa tieto dve mladé ženy na to všetko len tak nečinne pozerať.

A prenasledovaným židovským priateľom aj v tých najhorších situáciách pomôcť.

Hoci aj ony, obe mladé ženy v týchto časoch v mnohom riskovali, keď chceli pomôcť svojim prenasledovaným priateľom a známym- nariadenie ministerstva vnútra totiž hovorilo jasne. Za takúto pomoc hrozil prenasledovaným koncentračný tábor Ilava.

Podľa vlastných spomienok však nemohli konať inak – Annou otriasol pohľad na nákladné vlaky, ktoré mierili do neznáma a Letíciou zasa to, keď videla miesto, kde zaisťovali židovských obyvateľov.

Ako teda vnímali tieto mladé ženy Tisov režim? Prečo vlastne pomáhali svojim prenasledovaným židovským známym? A prečo niektorí pomáhali a iní, ktorých ani zďaleka nebolo málo, nemali problém ublížiť?

Aj tieto otázky sme si položili s našou dnešnou hostkou – je ňou etnologička Monika Vrzgulová, ktorá pôsobí na Ústave etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied. Roky skúma otázku pamäti a spomínania na holokaust a druhú svetovú vojnu. Zachytila príbehy preživších holokaustu, ale v jednom zo svojich výskumov aj to, ako vnímala perzekúcie židovskej komunity väčšinová spoločnosť.

A pri tomto svojom výskume objavila aj príbehy dvoch žien, o ktorých bude v nasledujúcich minútach reč.

Špeciálny podcast Odkrývanie, v ktorom cez konkrétne ľudské príbehy odhaľujeme temné, ale aj biele miesta našej nedávnej minulosti, vám spolu so SME prináša Dokumentačné stredisko holokaustu.

Moderátorka Soňa Gyarfašová pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy vo štvrtok.