Keď sa povie rastliny v umení, už dávno to neznamená len maľby kytíc či krajiniek. Za posledných približne 20 rokov pozorujeme na umeleckej scéne výrazný obrat smerom k prírode, najmä k ekológii, ktorý je reakciou na environmentálnu krízu.

Mnohé umelkyne a umelci vnímajú rastliny nielen ako námet či materiál pre svoje diela, ale skôr ako ekologických aj umeleckých aktérov, priam partnerov. Vznikajú interdisciplinárne projekty v spolupráci s inými odvetviami ako biológia či ekológia, hľadajú sa realistické aj utopické riešenia krízy alebo, naopak, dystopické vízie sveta po katastrofe (a „návody“, ako ju prežiť). Bio-umenie, posthumanizmus, semenné banky, čarodejníctvo či queer príroda – to sú len niektoré z pojmov, ktoré sa viažu k danej téme.

O rozmanitých podobách vzťahu medzi súčasným umením a rastlinami sa Alexandra Tamásová rozpráva s queer umelkyňou, vysokoškolskou pedagogičkou a aktivistkou Barborou Lungovou (Kyjov, Brno) a umelcom, vysokoškolským pedagógom a aktivistom Otom Hudecom (Košice).

Viac o Barbore Lungovej: http://barboralungova.net
Viac o Otovi Hudecovi: https://fishisflying.blogspot.com

Užitočné linky, o ktorých bola reč v podcaste: theharrisonstudio.net, loisweinberger.net, https://trhaly-i-jsme-spolu.cz

Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou. Za spoluprácu pri nahrávaní ďakujeme Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.