Pre deti v každom veku je pobyt v nemocnici stresujúci zážitok. Hoci majú nemocnice zo zákona umožniť rodičom zostať pri svojich chorých deťoch v čo možno najväčšej miere, realita v našich zdravotníckych zariadeniach vyzerá úplne inak.

Nemocnice, ktoré majú kapacity a možnosti vyjsť rodičom v ústrety, to aj robia, ale mnohé túto schopnosť nemajú, a tak trávia ich detskí pacienti často aj celé dni či dokonca týždne bez prítomnosti rodiča. Niektorí poslanci sa už niekoľko rokov snažia ukotviť právo blízkej osoby zostať s dieťaťom počas celej hospitalizácie. Bohužiaľ, tento zákon v parlamente ešte neprešiel. Pre choré dieťa je pritom niekedy najlepším liekom, keď má nablízku rodinu. Práve blízkosť pre rodiny je hlavnou hodnotou neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities. 

V diskusii v najnovšej relácii Pre mamy s Babsy sme preto privítali zastupujúcu riaditeľku Ronald McDonald House Charities, n.o. Luciu Takáčovú a MUDr. Roberta Vetráka, MPH, zakladajúceho člena Správnej rady Ronald McDonald House Charities na Slovensku, ktorý bol v čase jej vzniku riaditeľom Detskej fakultnej nemocnice (NÚDCH) v Bratislave. V dnešnom rozhovore sa budeme rozprávať aj o tom, že: naše nemocnice sú staré a porovnáme ich aj so zahraničím aké sú najčastejšie dôvody a argumenty, prečo sa rodičia nie vždy dostanú k hospitalizácii s dieťaťom a do akej miery sú relevantné ako dokáže rodič odbremeniť aj zdravotnícky personál a čo by rodič naopak v nemocnici s dieťaťom robiť nemal čím a ako presne sa Ronald McDonald House Charities usiluje v slovenských nemocniciach o rodinne orientovanú zdravotnú starostlivosť, teda aby rodiny mohli byť s deťmi v rámci priestorov, ktoré im čo najviac pripomínajú domov pripomenieme si aj veľmi dôležitý sociálny aspekt tohto všetkého, nielen ten psychologický, pretože rodiny detí, ktoré sú dlhšie alebo opakovane hospitalizované vítajú, ak môžu bývať v nemocnici, často totiž prídu aj z viac ako 100 km vzdialenosti, a nemôžu si s jedným príjmom dovoliť platiť dlhodobo nejaký hotel rozoberieme si aj niektoré body z charty práv, ako napríklad, že pokiaľ je dieťa preložené na chirurgický výkon na dospelácke oddelenie, tak má právo byť hospitalizované v prostredí, ktoré je vytvorené pre deti, teda má nemocnica vytvoriť také podmienky, že bude na izbe buď samé, alebo s inými deťmi, ale nie s dospelými pacientmi, a to najmä pre psychologickú podporu hospitalizovaného dieťaťa. Lenže, žiaľ, prax u nás je často celkom iná a aj o tom hovoríme v dnešnej časti relácie Pre mamy s Babsy, počúvajte s nami.