“Ak už ani táto tragédia nezmení situáciu, ak zmena nenastane, alebo ak aspoň niekto nevyjadrí záujem, že chceme na niečom pracovať, ak toto nenastane, tak to môžeme s touto krajinou už zabaliť. 

A neviem, ako mám teraz mladým ľuďom z komunity vysvetľovať, že tu majú zostať žiť. Niekto tu musí aj zostať a niekto sa musí pokúsiť o zmenu,” hovorí Martin Macko, šéf organizácie Inakosť. 

“Bude oveľa ťažšie organizovať verejné akcie aj presvedčiť ľudí, aby prišli. Teraz budú mať problém aj podniky, ktoré sú zamerané na túto komunitu. Jedna taká rana bol covid, a teraz to možno bude mať podobný efekt. Že ľudia sa budú báť na verejnosti prihlásiť sa ku komunite,” dodáva Macko. 

“Je úplná samozrejmosť, že najvyšší ústavní činitelia si prídu uctiť pamiatku obetí. Prezidentka ukážkovo ukázala, ako sa postupuje v týchto prípadoch, to je úplné minimum, čo od premiéra očakávam. 

Keby sme boli v akejkoľvek inej normálnej európskej krajine, tak už mám telefonát z úradu vlády s pozvánkou na stretnutie, že čo ideme robiť v budúcich týždňoch. To sa nestalo. Celkom som skeptický, aký by bol výsledok okrem fototermínu,” komentuje premiéra Hegera Martin Macko.

Ako sa LGBTI komunita spamätáva po hroznom útoku? Čo by malo teraz nasledovať? Čo hovorí na ticho viacerých politikov, ktorí zatiaľ nič zásadné nepovedali? A ako bude vyzerať dnešný pochod na podporu LGBTI komunity? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom organizácie Inakosť Martinom Mackom. 

Detaily primátorskej debaty denníka SME, ktorá sa uskutoční v stredu 19. 10. o 17:00 v nocľahárni Depaul, nájdete v evente na Facebooku https://fb.me/e/2eLwBGyIP 

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.