„Je povinnosťou premiéra a kresťana zaujať postoj a urobiť všetko preto, aby sa niečo podobné už neopakovalo. On musí konať. Musí zastaviť slovník členov vlády, ktorí aktívne prispeli svojim slovníkom k tejto situácii a majú krv na rukách,“ hovorí majiteľ baru Tepláreň Roman Samotný po chladnokrvnej vražde dvoch mladých mužov. 

„Boli to mladí chalani, ktorí mali život pred sebou. Boli krehkí, zraniteľní. Dúfali, že môžu žiť v tejto krajine a byť rešpektovaní, ale nedostali šancu. Chodili do Teplárne, lebo Tepláreň je útočisko pre mladých ľudí, ktorí hľadajú pevnú pôdu pod nohami a úplne ju nenachádzajú, lebo krajina im nepraje. 

Krajina systematicky proti nim štve. Cítil som obrovskú vďačnosť za Tepláreň, my sme tam prichýlili mnoho ľudí, ktorí sa potrebovali cítiť ako ľudia. A ja som veľmi vďační, že sa nám to darilo. A Juraj s Matúšom takisto boli mladí ľudia, ktorí potrebovali cítiť bezpečie. 

Cítiť, že môžu byť sami sebou a nikto im nebude nadávať za to, kým sú. Mali mnoho plánov snov, Matúš študoval čínštinu, Juraj pracoval. Všetko je to preč,“ dodáva Roman Samotný. 

Ako sa dozvedel o streľbe? Bojí sa teraz LGBTI+ komunita? Čo bude s Teplárňou? A čo by mali teraz politici robiť? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s majiteľom baru Tepláreň a LGBTI+ aktivistom Romanom Samotným. 

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.