„Radosť nemôže byť na povel. sú situácie, v ktorých je veľmi ťažké sa radovať. Ale musíme rozlišovať to, čo sa radosťou myslí napríklad v Biblii a to, čo si dnes ľudia našli ako náhradou radosti. Ľudia, ktorí nie sú schopní skutočnej radosti, tak si vymysleli zábavu. Priemysel zábavy niekedy veľmi stupídny, napríklad tie televízne seriály kde sú dopredu pustené smiechy, tá zábava je také šidítko. Zábava rozptyľuje, radosť spojuje. Cez Vianoce si vyskúšame, že často máme najväčšiu radosť, keď ju urobíme druhým ľuďom,“ hovorí o radosti z tohtoročných náročných sviatkov teológ, psychológ a filozof Tomáš Halík.

„Samota, osamelosť ktorú si človek sám nezvolil, tá vie byť ťažká. Pomôže, keď si človek urobí plán, to je vždy dôležité. Ak je sám, aby si vytvoril plán, ktorý bude dodržovať, aby sa deň a jeho život nerozpadol,“ pridáva aj pár rád na to ako zvládnuť samotu Tomáš Halík.

„Tento rok bol jeden z prejavov nenávisť k vzdelaným ľuďom a populisti to podporovali. Mnohí potentáti, nositelia moci, sa ukázali ako ľudia nemorálni. Dnes vzhliadame s obdivom k Slovensku, že pristúpilo k určitým krokom a snaží sa vyčistiť určité veci a tí ľudia putujú do väzenia. Možno to obnoví nejakú dôveru v politiku. Ľudia to potom však zovšeobecňujú, že politika je celá špinavá, ale ona nie je celá špinavá. Človek nemôže tie veci zjednodušovať a hádzať všetkých politikov do jedného vreca. Tá nedôvera tu ale je, ľudia sú skeptickí,“ dodáva Tomáš Halík.

„Dnes sú vo vnútri cirkvi obrovské rozdiely. Sú tam ľudia, ktorí neváhajú zneužiť strach a hneď hovoriť, že pandémia boží trest a hneď vedia aj koho má ten Boh potrestať, pretože tento pomstychtivý boh, ktorého si vymysleli, je obrazom ich vlastnej pomstychtivosti. To je patologická náboženskosť. Biblia hovorí celkom jasne proti tomuto zjednodušovaniu. Potom sú tu ľudia, ktorí v čase ohrozenia ponúkajú magickú poverčivú zbožnosť. To mi príde troška retro katolicizmus, ktorý do nášho sveta už nepatrí. Niektorí sa príliš upli na vysielanie bohoslužieb. Ak si ale ľudia príliš zvyknú ľudia, že omšu si zapnú v telke a dajú si k tomu kávičku, tak niektorí bohužiaľ už pri tom zostanú lebo je to pohodlnejšie. Sú niektoré veci, ktoré patria do posvätného priestoru. Pandémia je príležitosť ponúkať zamyslenia a úvahy aj neveriacim. Je možné osloviť teraz veľa ľudí, ktorí by do kostola nikdy neprišli. Keď uvidia, že z cirkvi zaznieva inteligentný hlas, zrozumiteľný hlas, ktorý ich berie vážne, a nemoralizuje a nestraší, tak otvára srdce ľudí,“ odpovedá Tomáš Halík na otázku čo ukázala pandémia o samotnej katolíckej cirkvi.

Ako prežiť sviatky osamote no predsa radostne? Ako sa kvalitne stíšiť a modliť? A čo dobré nájsť vlastne v tomto roku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s teológom, kňazom, filozofom, psychológom a sociológom Tomášom Halíkom.