*podcast je v anglickom jazyku

Život vie byť stresujúci a preplnený každodennými úlohami. Aby ľudia našli rovnováhu a pochopili fungovanie sveta, hľadajú niečo, čo dáva ich životu zmysel. Môžu to byť vzťahy, viera, šport, koníčky alebo (ako budete počuť v tomto podcaste) umenie.

Kreatívna činnosť pomáha niektorým zahraničným umelcom „ventilovať“ a spracovávať pocity, ktoré ako cudzinci prežívajú. Prostredníctvom niektorých výtvorov vyjadrujú svoje emócie priamo, ako napríklad Naomi vo svojom blogu Almost Bananas. Písanie o tom, ako jej chýba domov, je pre ňu priam katarziou. Svoju minulosť a súčasnosť spája aj pri varení, ktorému sa venuje profesionálne.

„Behanie“ po Slovensku s fotoaparátom v ruke zase pomohlo Piotrovi z Poľska nachádzať miesta, ktoré by inak nikdy nevidel. „Vieš, keď niekam prídeš, nachádzaš sa na povrchu,“ bedákal Piotr nad typickým cudzineckým zážitkom. Keď mu však dovolili nahliadnuť do inštitúcií ako sú školy či vodárenské oddelenie, pochopil, aký je život bežných Slovákov a Sloveniek.

Tvorba umenia pomáha človeku zmierniť vnútorný nepokoj, ale nie vždy mu pomôže zaplatiť účty. A v prípade zahraničných umelcov či umelkýň to platí násobne viac. Slovenská umelecká scéna môže navyše pôsobiť ako exkluzívny klub, v ktorom je dôležité poznať ostatných etablovaných ľudí z oblasti umenia. To je, prirodzene, pre väčšinu cudzincov nemožné.

Sharon z Malajzie zisťuje, že predávať svoje krásne výtvory na umeleckých trhoch je zábavné, ale náročné. Doma dokáže ľahko zaujať potenciálnych zákazníkov a zákazníčky, no na Slovensku cíti akúsi nutnosť „pozerať sa dole“ a dúfať, že jej práca sa predá sama. Rovnako má pocit, že jej jedinečný „cute, anime“ štýl nie je väčšine Slovákov a Sloveniek taký blízky. Nejaký záujem však predsa len zaznamenala, a to v skupinách mladšej generácie.

Aj napriek týmto situáciám to zahraniční umelci nevzdávajú. Ich prínos pre našu spoločnosť často prehliadame, no ich vplyv nemôžeme poprieť. Svoj talent využívajú nielen na vlastné u(s)pokojenie, ale vďaka nemu prinášajú na Slovensko radosť, kus seba a svojej domovskej kultúry.

Ďakujem svojim hosťom a hostkám: Sharon Sen, Naomi Hužovičová a Piotr Gaska. Podcast moderuje Jeremy Hill.

Ich diela si môžete pozrieť tu:

PIOTR, SHARON, NAOMI

Všetky epizódy tohto podcastu o skúsenostiach cudzincov a cudziniek na Slovensku vznikli s podporu [fjúžn], programu nadácie Milana Šimečku. Sledujte ich na stránke www.fjuzn.sk, na Facebooku alebo na Instagrame.

Podcast Na Slovensku aj po anglicky je súčasťou podcastového feedu SME výber, v ktorom denník SME odporúča zaujímavé slovenské podcasty a podcastové minisérie. Ak chcete, aby aj váš podcast bol súčasťou SME výber, ozvite sa nám na ⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na⁠⁠⁠ [email protected]⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠

Podporte vznik podcastov denníka SME a kúpte si digitálne predplatné⁠⁠⁠ SME.sk⁠⁠⁠ na⁠⁠⁠ sme.sk/podcast⁠⁠⁠

Odoberajte aj denný newsletter⁠⁠⁠ SME.sk⁠⁠⁠ s najdôležitejšími správami na⁠⁠⁠ sme.sk/brifing⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate⁠⁠⁠ podcasty denníka SME⁠⁠⁠.