“Chorá doba. 73 pohlaví? Choré. 12-ročné dievčatá prerábať na chlapcov? Choré. Prerobení muži v ženských športoch? Choré.” Aj takto znel jeden zo statusov, ktoré na sociálnej sieti začiatkom januára tohto roka zverejnil Igor Matovič. Niekoľko dní po sebe sa venoval transrodovým ľuďom a strašil tzv. propagandou, ktorá sa vraj šíri aj na Slovensku.

Vytvárať morálnu paniku okolo "gender ideológie" je obľúbenou stratégiou niektorých političiek a politikov. Tipli by sme si, koľkí z tých slovenských sa vlastne s niekým transrodovým rozprávali a snažili sa pochopiť, ako sa veci naozaj majú?

V úvodnej epizóde podcastu TransFér o živote transrodových ľudí na Slovensku sa moderátorka Michaela Žureková rozpráva s transrodovou ženou aj mužom – Ninou Beňovou a Viktorom Hajnalom.

"Cesta k uvedomeniu si mojej inakosti nebola priamočiara. Túžila som vyzerať viac žensky, no nevedela som prečo," hovorí v podcaste Beňová. Vysvetľuje, prečo nenávidela, keď sa v zrkadle videla ako muž, a akú úľavu jej prinieslo, keď sa konečne začala prezentovať ako žena.

"Už asi v škôlke som si začal uvedomovať, že nezapadám do stereotypných rodových škatuliek. Nikdy mi nedávalo zmysel, že niektoré oblečenie je len pre niektorý rod a hlavne mi osobne nebolo komfortné, že musím nosiť šaty alebo sukne, keď som dievča," vraví v epizóde Hajnal o období v detstve.

Priznáva, že jeho transrodovosť narušila aj vzťahy v rodine. "Moju pokrvnú rodinu veľmi neberiem za moju rodinu. Vychádza to z toho, že ma neberú a nevidia takého, aký som. Určite je to pre mňa zraňujúce.

V epizóde zaznie okrem príbehov a skúseností trans ľudí aj hlas psychiatričky Barbory Vašečkovej, ktorá sa už roky venuje transrodovej klientele.

Vysvetlíme pojmy ako tranzícia, rodová eufória a aj to, prečo transrodovosť nemôžeme pokladať za chorobu. Vašečková upozorňuje aj na to, čo by sa stalo, keby sa na Slovensku zakázala tranzícia, a Beňová s Hajnalom povedia, čo im v živote dáva nádej a radosť.

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu TransFér a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast TransFér.