Ak ste si doteraz mysleli, že v histórii sa transrodoví ľudia nevyskytovali, posledná epizóda podcastovej minisérie TransFér vás zavedie do období od antiky cez stredovek až po modernú dobu.

Prejdeme od starovekých mýtov o Tiréziasovi, slepom veštcovi, ktorého bohyňa Héra premenila na ženu, k Heliogabalovi, rímskemu cisárovi z 2. storočia, ktorý si chcel nechať odstrániť penis a vytvoriť vagínu.

Povieme si aj o Jamesovi Barrym, známom novovekom lekárovi, o ktorom sa svet po jeho smrti dozvedel, že sa narodil do ženského tela, a tiež o Thomasovi / Thomasine Hallovej, ktorá v 17. storočí menila rod a vystupovala raz ako muž, inokedy ako žena.

Transrodoví, intersex aj rodovo nekonformní ľudia existovali vždy. Boli to cisári, panovníčky, vojaci, lekári, umelkyne, robotníci, ale aj duchovní vodcovia a vyskytovali sa naprieč rôznymi kultúrami.

Jedna z prvých osôb, ktorá podstúpila kompletnú operačnú zmenu pohlavia, bola Lili Elbe, podľa ktorej prípadu natočili známy film Dánske dievča. Išlo o 30. roky minulého storočia.

Zdravotná starostlivosť o trans ľudí však existovala už za socializmu aj v Československu. Venovali sa im odborníci a odborníčky zo sexuologického ústavu v Prahe.

Moderátorka Michaela Žureková sa s hostkou, historičkou Janou Jablonickou Zezulovou, rozprávajú aj o tom:

  • aké boli príbehy transrodových ľudí v časoch, keď svoju identitu nevedeli pomenovať tak, ako dnes
  • kto boli indické hidžry a prečo stratili svoj rešpekt
  • prečo v Československu zatýkali mužov v ženských šatách
  • kto bol Zdeněk Koubek, intersex československý atlét
  • ako písali médiá v 20. storočí o trans ľuďoch
  • ako vznikal prvotný trans aktivizmus v samostatnej Slovenskej republike