Narušená koncentrácia a pozornosť, porucha kontroly impulzov, kolísavé nálady či extrémny nepokoj. Aj takto sa môže prejavovať porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, ktorú odborníci nazývajú ADHD.

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) počet detí s psychickými poruchami, ktoré sa liečia v psychiatrických ambulanciách, rastie. Medzi najčastejšie patrí práve ADHD.

Aj tak ho niektorí ľudia stále považujú len za akúsi vymyslenú chorobu modernej doby pre „neposlušné deti“ alebo „lenivých rodičov“.

„O ADHD kolujú rôzne mýty. Na internete nájdete scientologické videá, v ktorých tvrdia, že je to umelo vytvorená porucha, ktorá vlastne neexistuje. Prípadne, že je to len vymyslená diagnóza, ktorá vznikla po nátlaku farmaceutických firiem a zlých psychiatrov, ktorí majú potrebu deti nasilu diagnostikovať a zarábať na tom,“ hovorí v podcaste Vizita školský psychológ Radovan Kyrinovič.

V novej epizóde podcastu Vizita sa s redaktorkou Denisou Koleničovou rozprávali o tom, ako sa ADHD najčastejšie prejavuje u detí aj dospelých, či ide o dedičnú, alebo získanú poruchu, a v čom môže ľudí limitovať.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Odoberajte aj newsletter Vizita na sme.sk/vizita

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.