Problémy s trávením, kŕčmi či s nadúvaním trápia veľa ľudí. Väčšina z nich vypátra ich príčinu len náhodou.

Vinníkom môžu byť rôzne intolerancie aj alergie. Lekári však hovoria, že často trvá roky, kým sa pacienti dostanú do gastroenterologickej ambulancie.

Národný portál zdravia dokonca uvádza, že diagnostikovanie celiakie trvá priemerne trinásť rokov.

„Hlavný rozdiel medzi intoleranciou a alergiou je ten, že na alergiu môže človek zomrieť. Pri alergii sa bunky imunitného systému búria proti látke, ktorú sme prijali. V tele sa začne tvoriť množstvo látok. Dôležité je aj to, že sila tejto reakcie nie je závislá od látky, preto vás môže zabiť aj jeden arašid,“ vysvetľuje v novej epizóde podcastu Vizita rozdiel medzi intoleranciou a alergiou lekár Boris Bajer, autor kníh Medicína výživy 1 a 2.

„Keď máte intoleranciu, napríklad na laktózu, tak si môžete dať porciu, v ktorej je niekoľko gramov laktózy a nemusí vám to spôsobiť nič alebo iba malé symptómy. Ale čím budete dávku zvyšovať, tým sa budete cítiť horšie,“ dodáva.

V novej epizóde podcastu Vizita sa rozprával s redaktorkou Denisou Koleničovou o tom, čo sa deje v našom tele, keď trpíme intoleranciou na histamín, laktózu alebo lepok, aký je medzi nimi rozdiel a ako prebieha ich diagnostika.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Vizita a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.