Depresia je porucha, ktorá postihne počas života takmer každého štvrtého človeka, uvádza Liga za duševné zdravie.

Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, ale aj pokles sebavedomia, poruchy spánku, a rôzne bolesti.

„O depresii ako o duševnej poruche hovoríme vtedy, ak jej príznaky pretrvávajú aspoň dva týždne. Prejavuje sa tým, že človek má veľmi smutnú náladu, nič ho nevie potešiť, obviňuje sa za veci, ktoré mohol urobiť a neurobil, alebo naopak. Takýto človek by ma vyhľadať odbornú pomoc,“ vysvetľuje v podcaste Vizita farmakologička Daniela Ježová, ktorá pôsobí v Ústave experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Viacerí z nás majú medzi svojimi blízkymi človeka, ktorí trpí depresívnou poruchou. S blížiacimi sa Vianocami uvažujeme, aký dar by mu urobil radosť. Vedkyňa radí, aby sme boli v tomto smere opatrní.

„Mnohí z nás určite majú vo svojom okolí človeka, ktorý trpí depresívnou poruchou a je nešťastný. Vieme, že celý život túžil kúpiť si zájazd do Turecka, no nikdy sa mu to nepodarilo. A s dobrým úmyslom mu ho kúpime, pretože mu chceme urobiť radosť,“ hovorí Ježová.

„V skutočnosti však tomu človeku iba ublížime, pretože napriek tomu, že by sa naozaj chcel tešiť, nevie to. Navyše, vidí vašu snahu, vie, že ste mu chceli pomôcť, začne viniť sám seba, a to jeho pocity smútku, neistoty a nešťastia ešte viac prehĺbi,“ dodáva.

S redaktorkou Denisou Prokopčákovou sa budú rozprávať o tom, aké sú teórie vzniku depresie, prečo vedci stále skúmajú mechanizmus účinku antidepresív, ale aj o tom, prečo neodporúča pacientovi s depresiou darovať zájazd do zahraničia.

Odporúčanie:

Depresia je jednou z tém, kvôli ktorej nám často píšete. Chceli by ste o nej vedieť viac. Na webe denníka SME nájdete viaceré dlhé a vyčerpávajúce rozhovory o depresívnej poruche. Odporúčam vám napríklad rozhovor so psychiatrom Cyrilom Höschlom alebo Jiřím Horáčkom.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠predplatne.sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.