Nestáva sa často, aby slovenská biotechnologická firma uzavrela veľký obchod so svetovou spoločnosťou. Na prvé počutie či čítanie ide o science fiction.

Ale keď to napíše prestížny americký časopis Forbes, zistíte, že je to realita. Príjemnú skutočnosť a dôkaz, že slovenskí vedci sa môžu presadiť v nesmierne náročnom a konkurenčnom prostredí.

V správe totiž stálo, že Sensible Biotechnologies, startup so sídlami v Bratislave a Oxforde, oznámil partnerstvo s Ginkgo Bioworks. Spoločne by mohli postaviť výrobu terapeutík na báze mRNA hore nohami.

Zakladateľmi nádejného startupu sú Slováci Miroslav Gašpárek a Marián Kupčulák.

Ich cieľom je vytvoriť geneticky upravené bunky, ktoré budú prirodzene produkovať mRNA. Tá by sa potom mala dať využiť na výrobu mRNA vakcín a liekov novej generácie, ktoré budú navyše mnohonásobne lacnejšie.

"Keď sme nad tým s Mariánom uvažovali, mysleli sme si, že to už určite niekomu napadlo. Veď je to také intuitívne. Ukázalo sa, že nie," hovorí v novej časti podcastu Vizita Miroslav Gašpárek, jeden zo zakladateľov Sensible Biotechnologies.

"Nikdy si nemôžeme byť na stopercent istí, no myslíme si, že sme prvá a najviac pokročilá firma na svete, ktorá sa snaží vymyslieť bunkový spôsob produkcie vysoko bezpečnej, vysoko funkčnej a zároveň zásadne lacnejšej mRNA," dodáva.

S redaktorkou Denisou Prokopčákovou sa budú rozprávať o tom, ako vyzerala jeho cesta k syntetickej biológii, ako naozaj vyzerá svet startupov a či je náročné získať dobrých investorov.

Inovatívny mladý vedec prezradí aj to, čo ešte musia vedci vylepšiť na technológii mRNA, aby sa dala použiť na liečbu viacerých ochorení.

Odporúčanie:

Nie všetky startupy sú jednorožce. Existujú aj také, ktoré boli jednoducho len podvodom. K tým patrí aj spomínaná firma Theranos, ktorú založila ambiciózna Elizabeth Holmes.

Jej spoločnosť sľubovala prevratnú diagnostiku s použitím len pár kvapiek krvi. Príbeh Theranosu bol aj sfilmovaný. Ako seriál si ho môžete pozrieť na Apple TV.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠predplatne.sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.