Niektorí odborníci hovoria, že ak je naše telo za ideálnych podmienok perfektne vyladený stroj, tak pečeň je jednou z jeho najdôležitejších súčiastok.

Je najväčším orgánom brušnej dutiny, priemerne váži približne 1,5 kilogramu. Hrá dôležitú úlohu pri metabolizme, slúži na detoxikáciu organizmu, ako zásobáreň glykogénu, dokáže vytvárať bielkoviny a aj žlč.

Ochorenia pečene sú podľa lekárov stále výrazne stigmatizované.

"Je zaujímavé, že ak má niekto choré srdce alebo pľúca, neváha o tom hovoriť so svojimi blízkymi alebo trebárs známymi v čakárni u zubára," hovorí v podcaste Vizita Ľubomír Skladaný, vedúci hepatológ v Transplantačnom centre v Banskej Bystrici.

"Ale o chorobách pečene ľudia hovoria s väčšou ťažkosťou. Na celom svete je s ochoreniami pečene spojená určitá stigma. Stále si totiž spoločnosť navráva, že ak má človek problémy s pečeňou, musí byť alkoholik," dodáva.

Napriek tomu priznáva, že na Slovensku je za približne polovicu všetkých chorôb pečene zodpovedný práve alkohol. Platí to pri miernych, stredne závažných aj závažných ochoreniach.

V novej časti Vizity sme sa zhovárali aj o tom, ako sa za uplynulé desaťročia zmenila naša strava, prečo sa táto zmena pečeni nemusí páčiť alebo čo má tento orgán spoločné s imunitným systémom.

Odporúčanie:

Vstrebávanie vitamínov, minerálov nie je vôbec jednoduchá téma. Podrobnejšie sme sa o tejto téme rozprávali v staršej časti Vizity s biológom Viktorom Bielikom. Nájdete ho pod názvom: Po prebudení je lepšie vypiť pohár vody, než siahať hneď po vitamínoch.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠predplatne.sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.