Nočné pomočovanie považujú deti za jeden z najstresujúcejších faktorov. Nasleduje hneď po hádkach a rozvode rodičov, uvádza Národný portál zdravia.

Zvyčajne však nemá psychologickú príčinu. Základný dôvod je najmä v nedokončenom dozrievaní centrálnej nervovej sústavy.

„Mozog a miecha dozrievajú a z nejakého dôvodu nie je možné, aby počas spánku vyhodnotili vnemy, ktoré má dieťa z močového mechúra, ktoré mu hovoria, že je plný,“ vysvetľuje v podcaste Vizita urológ Ján Breza mladší, ktorý pôsobí v Národnom ústave detských chorôb, aj v súkromnej klinike Interklinik.

„V záujme toho, aby sa močový mechúr nepoškodil preplnením, tak sa počas spánku vyprázdni. Dieťa sa však pri tom nezobudí. Je veľmi dôležité upozorniť rodičov na to, že tento fenomén je absolútne nezávislý od vôle dieťaťa, nedokáže ho ovplyvniť, nevie sa zobudiť. Prebudí sa až vtedy, keď cíti mokré pyžamo, posteľ a je mu zima,“ dodáva.

V novej epizóde podcastu Vizita o najčastejších urologických problémoch detských pacientov sa dozviete aj to, aký je rozdiel medzi únikom moču a pomočovaním, čo sú ich najčastejšie príčiny, ale aj to, aký je rozdiel medzi zápalom dolných a horných močových ciest. A tiež to, či pri liečbe môže pomôcť urologický čaj.

Odporúčanie:

Urologické ťažkosti netrápia len deti, ale aj dospelých. V starších častiach Vizity sme sa rozprávali s urológom Jánom Švihrom mladším napríklad o obličkových kameňoch alebo netradičných prípadoch v urologickej ambulancii.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠predplatne.sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.