Imunitný systém pomáha chrániť náš organizmus pred rôznymi patogénmi a infekciami. Nespráva sa však vždy tak, ako by mal. Napríklad u pacientov s reumatoidnou artritídou imunitný systém omylom napáda vlastné bunky vo výstelke kĺbov, najmä na rukách a prstoch, čo vedie k ich zápalu. Napriek tomu lekári hovoria, že aj s týmto ochorením sa dá žiť plnohodnotný život.

„Ak má pacient ochorenie dobre kontrolované, ak nemá zápaly kĺbov a ťažké deformity a chronické zmeny, ktoré by mu zabraňovali vo väčšej aktivite, nemusí sa vzdať ani športu. Môže vykonávať akýkoľvek šport,“ vysvetľuje v podcaste reumatologička Kristína Brazdilová.

„Nezriedka sme sa stretli s tým, že prišli mladší pacienti, ktorí sa ledva hýbali, a po biologickej liečbe, o dva-tri mesiace, mohli opäť bežne športovať, bicyklovať sa a žiť úplne plnohodnotný život,“ dopĺňa jej kolega reumatológ Daniel Čierny.

Napriek tomu ide o vážne ochorenie, ktoré môže život pacienta skrátiť o päť až desať rokov.

V novej epizóde podcastu Vizita sme sa rozprávali o tom, či je pravda, že reumatoidnou artritídou trpia len starší ľudia, prečo ju majú častejšie ženy ako muži, alebo ako funguje biologická liečba.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na ⁠⁠⁠predplatne.sme.sk/podcast⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.