Ak by ste mali v 19. storočí cukrovku, s vysokou pravdepodobnosťou by ste zomreli vo veľmi mladom veku. Ak by ste boli navyše ženou a náhodou by ste sa dožili dospelosti, prežitie tehotenstva a pôrod zdravého dieťaťa by sa rovnal zázraku.

Zúfalú situáciu zmenil až objav inzulínu. Pred ním bola terapia cukrovky postavená na drastickej diéte.

Aj dnes, v 21. storočí, však patrí cukrovka k najväčším výzvam v zdravotníctve.

Kým podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bolo na Slovensku v roku 1980 na toto ochorenie liečených približne 122-tisíc pacientov, vlani ich bolo v registri NCZI už viac ako 380-tisíc. Odborníci navyše predpokladajú, že ochorením trpí ďalších 230-tisíc ľudí. Keďže však o tom nevedia, ani sa neliečia.

„Spoločnosť si to neuvedomuje, no cukrovka je zásadnou epidémiou súčasného sveta,“ vysvetľuje v podcaste Vizita, vedec Igor Lacík, ktorý pracuje v Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied.

„Počet ľudí s cukrovkou narastá nesmiernym tempom a úplne prevyšuje očakávania,“ dodáva.

V novej epizóde podcastu Vizita sa s redaktorkou Denisou Koleničovou rozprávali o tom, prečo je inzulín pre ľudské bunky potrebný, prečo je dôležité, aby si diabetici kontrolovali presnú hladinu cukru v krvi a aké výzvy majú pred sebou experti, ktorí skúmajú cukrovku.

_

Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Odoberajte aj newsletter Vizita na sme.sk/vizita

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.

See omnystudio.com/listener for privacy information.