Možno ste ich dlho nebrali vážne a možno to tak máte stále. Môže ísť o generačnú záležitosť, no nech už ste ktorýkoľvek ročník, vedzte, že influenceri už dávno nie sú len pseudozaujímaví ľudia na internete.

V rukách dnes držia komerčnú moc a vplyv, ktorým dokážu formovať mysle a správanie používateľov – a tým pádom aj konzumentov.

Nie je to tak dlho, čo na Slovensku vznikol Etický kódex influencer marketingu, ktorého úlohou je spomínané upratať. Za myšlienkou vzniku stála Jana Malaga z Content Agency, ktorá s influencermi pracuje od roku 2014. Poznať ju môžete z ankety Bloger roka, ktorej je takisto autorkou.

No a práve s ňou sa o kódexe, ale aj o influencerstve na Slovensku rozpráva v novej epizóde Ekonómie ľudskou rečou Nikola Šuliková Bajánová.

Podcast Ekonómia ľudskou rečou moderujú Martin Lindák a Nikola Šuliková Bajánová a prináša ho portál skpodcasty.sk

Sledujte Ekonómiu ľudskou rečou na YouTube.

Sledujte skpodcasty.sk na Instagrame alebo Facebooku.

[00:00:08.170] - Nikola Šulíková Bajánová
Možno ste ich dlho nebrali vážne a možno to tak máte stále. Môže ísť o generačnú záležitosť, no vedzte, nech už ste ktorýkoľvek ročník, že influenceri už dávno nie sú len pseudozaujímaví ľudia na internete. V rukách dnes držia komerčnú moc a vplyv, ktorým dokážu formovať mysle a správanie užívateľov a tým pádom aj konzumentov. Nie je to tak dlho, čo na Slovensku vznikol Etický kódex influencer marketingu, ktorého úlohou je spomínané upratať. Za myšlienkou vzniku stála Jana Malaga z Content Agency, ktorá s influencermi pracuje od roku 2014. Poznať ju môžete aj z ankety Bloger roka, ktorej je takisto autorkou. No a práve s ňou sa o kódexe, ale aj o influencerstve na Slovensku porozprávam bližšie. Som Nikola Šulíková Bajánová a toto je podcast Ekonómia ľudskou rečou, ktorý prináša portál Skpodcasty.sk. Dobrý deň, pani Malaga.  
[00:01:02.480] - Jana Malaga
Dobrý deň.  
[00:01:03.590] - Nikola Šulíková Bajánová
Čiže budeme sa najskôr rozprávať o tom Etickom kódexe influencer marketingu. Skúste mi možno vysvetliť prečo vznikol. Ja ešte doplním otázku, že našla som si informáciu, že prieskumy ukazujú, že influencer marketing je dôveryhodnejší ako všetky ostatné typy reklamy. Tak je práve toto ten dôvod, že takýto dôležitý typ marketingu nemal doposiaľ nejaké také etické pravidlá na tom našom trhu, že práve pre toto vznikol ten kódex?  
[00:01:34.460] - Jana Malaga
Áno, je pravda, že influencer marketing je dá sa povedať najrýchlejšie a dlhodobo najrýchlejšie rastúcou formou online reklamy. A je pravda aj to, že podľa napríklad aj údajov Influencer Marketing Hubu, až 93 percent marketérov po celom svete využilo influencer marketing vo svojich kampaniach. Takže to je ako keby tá odpoveď na vašu otázku prečo kódex influencer marketingu. Pretože vždy s nejakým trendom a s rozmachom nejakého odvetvia zvyčajne prichádzajú aj, nechcem nazvať, že je to problémy, ale nejaký výzvy, ktoré treba riešiť. My na Slovensku nie sme prví, samozrejme, ktorí kódex influencer marketingu prinášajú. My ho takto nazývame, ale naprieč celým svetom, doslova celým svetom, vznikajú takéto regulácie. My sme sa inšpirovali dokonca zahraničnými kódexami reklamy alebo influencer marketingu.  
[00:02:26.690] - Nikola Šulíková Bajánová
Keď hovoríte, že s tým prichádzajú aj výzvy, tak aké sú napríklad tie u nás na Slovensku?  
[00:02:32.090] - Jana Malaga
Najväčšou výzvou v rámci influencer marketingu na Slovensku a využívaním platforiem ako Instagram, YouTube a teraz aj veľmi významne TikTok je práve označovanie reklamy alebo nazvime to skrytá reklama. A s týmto bojujú aj Španieli a ostatné krajiny. Toto označovanie reklamy je naprieč svetom problém číslo jedna, ktorý sa diskutuje v influencer marketingu. Keby ste sa ma pýtali pred piatimi rokmi na označovania reklamy, tak by som naozaj bola rozhorčená, ale musím povedať, že dnes je to na Slovensku veľmi dobré a už sa ani nepýtame či označiť reklamu a či ju označujú alebo neoznačil, lebo je označovaná, ale skôr ako. A práve kódex influencer marketingu dáva príklady, praktické príklady na to, ako ju správne označovať tak, aby užívatelia neboli zavádzaní.  
[00:03:20.000] - Nikola Šulíková Bajánová
A teda ja poznám napríklad hashtagy. Potom samozrejme poznám už priamu platenú reklamu, ktorá sa mi akože ukáže ako buď platené partnerstvo alebo možno aj reklama napísané. Čiže čo sú tie správne označovania?  
[00:03:33.950] - Jana Malaga
Instagram pred pár rokmi nemal takúto funkcionalitu štítku plateného partnerstva. Dnes už Instagram a dokonca pár mesiacov už aj TikTok nabehol práve na takéto označovanie, takúto možnosť, čiže pre influencerov a pre značky je to veľmi jednoduché kliknúť pri pridávaní obsahu práve na štítok plateného partnerstva, označiť tam danú značku, pre užívateľa je to jasný signál, že aha, tento obsah je platený, sponzorovaný. Niektorí influenceri ešte stále používajú hashtag spolupráca, mriežka spolupráca, používajú anglické ekvivalenty, čo nepovažujeme za správne, pretože keď je ten obsah vytváraný po slovensky a pre slovenského spotrebiteľa, tak mal by byť práve v slovenskom jazyku. Mal by byť na začiatku obsahu, ale zasa povedzme si to tak, že prečo ten štítok plateného partnerstva niektorí influenceri nevedia využiť, niekedy z toho pragmatického hľadiska, že tá značka nemusí byť napríklad na Instagrame a nevedia ju označiť.  
[00:04:28.880] - Nikola Šulíková Bajánová
To som sa aj chcela opýtať, že vlastne ako to funguje, že ak idem použiť ten štítok, tak či môžem aj nejaký externý link zapojiť alebo tá firma jednoducho musí byť na Instagrame alebo teda na inej sociálnej sieti?  
[00:04:41.540] - Jana Malaga
Spravidla tie firmy, ktoré sa prezentujú prostredníctvom nejakých persóns, známych persón influencerov, tak najčastejšie sú na danom Instagrame. By som povedala naozaj môžeme hovoriť 99 percent značiek, že sú, majú ten profil na Instagrame alebo si ho minimálne pri tej kampani, na začiatku kampaní, a my to aj odporúčame si ju založiť, pretože tam sú priamo úmerné čísla, že keď je tá značka na Instagrame a prezentuje ju influencer, je tam prepojená značka, ten sledovateľ si chce pozrieť tie dané produkty, služby, ktoré značka ponúka.  
[00:05:13.490] - Nikola Šulíková Bajánová
No dobre, a teda ten váš kódex hovorí čo presne, že ako by mali byť označované?  
[00:05:18.380] - Jana Malaga
To by sme museli mali veľmi dlhý odkaz, ale my sme tieto všetky pravidlá spracovali do jednoduchého e-booku, pretože Kódex influencer marketing hovorí nielen o označovaní reklamy, ale aj o iných veciach. Tam sú naozaj, že detaily, záleží od platformy, od toho, ako je ten produkt prezentovaný, či ten daný napríklad influencer už verejne sa v profile prezentuje, že som ambasádor danej značky. Čiže úplne logicky, keď sa prezentuje ako ambasádor, že nebude každý druhý deň v danom príspevku označovať štítok plateného partnerstva. Môže, ale podľa nás nemusí, lebo však je ambasádor. Hej, je to verejne známa informácia. Úplne inak sa pristupuje, keď je to napríklad reklama na YouTube, lebo Youtube ponúka tiež takúto funkcionalitu, že sa označí, že bolo využité promo v danom videu. Je nevyhnutné, aby táto propagácia bola vo videu teda určitý čas, aby ju spotrebiteľ dokázal vidieť, postrehnúť. Tak, ako to býva napríklad aj v rámci televízie, keď pozeráte nejakú reláciu, tak na začiatku je tá zmienka, že v tejto relácií sú použité alebo je platené promo alebo produkty, product placement.  
[00:06:24.570] - Nikola Šulíková Bajánová
Čiže vo výsledku, aby človek vedel, že je tam produkt alebo teda sa pozerá na istý typ reklamy.  
[00:06:31.290] - Jana Malaga
Presne tak.  
[00:06:40.290] - Nikola Šulíková Bajánová
Hovoríte, že nehovorí len o označovaní reklám, tak o čom ešte rozpráva Kódex influencer marketingu?  
[00:06:46.590] - Jana Malaga
Teda vstupujú do kódexu influencer marketingu tri subjekty, na jednej strane influenceri, na druhej strane zadávatelia, značky to môžeme povedať a taktiež agentúry, ktoré sú tiež v roli zadávateľov a reprezentujú značky a kódex hovorí o tom, že aj značka a zadávateľ má informovať a poskytovať informácie, nezamlčovať tieto informácie danému influenceri. Pretože dnes by som prirovnala, že slovo influencer vnímame tak negatívne ako developer, ale sme radi, keď vyrastie nejaké nové obchodné centrum, chodíme tam nakupovať, ale najprv sme negatívne vnímame toho developera, že čo sa deje a takisto je to vnímané pri influenceroch, že musíme si uvedomiť, že oni sprostredkovávajú reklamu a informácie, ktoré sú im poskytované, než tie informácie majú byť teda správne, majú byť nezamlčované, aby neprišiel spotrebiteľ do omylu aj samotný influencer. Veľmi dôležité, čo rieši Kódex influencer marketingu je reklama na lieky, alkohol a tabakové výrobky, pretože propagácia liekov, alkoholu, tabakových výrobkov, ale aj hazardných hier nie je zakázaná, ale má však obmedzenia. Už zákon o reklame hovorí o obmedzeniach a samozrejme, tento zákon o reklame je nad týmto kódexom influencer marketingu, len dopĺňa kódex influencer marketingu a usmerňuje a ponúka ako keby radu, ako s určitými vecami naložiť. A my sme sa pri tvorbe Kódexu influencer marketingu, ktorý vznikol vďaka Jabe Slovakia, čo je združenie pre internetovú reklamu a vďaka ADMA a vďaka ďalším subjektom, ktoré nám pomáhali ako Slovenský zväz značkových výrobkov, tak práve oni nám pomáhali s reguláciou, ako je to pri fanúšikovskej základni ak pri influencerovi tvoria napríklad viac ako 30 percent publika mladšieho ako 18 rokov. Tak tam sme sa uzrejmili, že teda tým pádom by nemali propagovať takéto profily práve lieky, alkohol, tabak, hazardné hry.  
[00:08:42.330] - Nikola Šulíková Bajánová
Tam mi rovno napadá, že ale veď ja keď si pozriem tých našich influencerov napríklad, tak mnohí propagujú či už CBD alebo nejaké podobné tie alternatívne tabakové výrobky, tak toto je v poriadku alebo dá sa s tým niečo vôbec urobiť? Urobí s tým niečo kódex?  
[00:09:00.330] - Jana Malaga
Táto reklama nie je zakázaná, ako spotrebiteľ môže informovať a influencer môže informovať, nemôžeme popierať základné ľudské práva, to je sloboda prejavu. Čiže keď niekto sa chce vyjadriť k nejakému produktu a nie je to zákonom zakázané, tak my nemôžme zakázať, aby povedal o svojej skúsenosti, ktorú má. Ak samozrejme tie informácie, ktoré povie, sú založené na vedeckých dôkazoch, čiže na medicíne založenej na dôkazoch, pretože nemôžem tvrdiť nejaké zázračné účinky, ktoré nie sú vedecky potvrdené.  
[00:09:28.890] - Nikola Šulíková Bajánová
Tam narážam presne aj na to, že ja teda nemám tie štatistiky k dispozícii, ale že veľa, podľa mňa, to samozrejme, toto je dojmológia, ale podľa mňa viacerí influenceri majú presne v tej základni povedzme tretinu pod 18 rokov fanúšikov a prezentujú napríklad tie alternatívne tabakové výrobky. Čiže vy vlastne hovoríte, že asi by nemali, ale je to vlastne dovolené.  
[00:09:52.950] - Jana Malaga
Možno je to domnienka, možno je to domnienka, my sme si robili námatkovo, mali sme konkrétne štatistiky od influencerov, prešli sme si určité typy persón, kde sme sa tiež domnievali, že to bude fu, ten bude mať určite 40 percent sledovateľov pod 18 rokov. Nebolo to tak. Starneme. Takže tie domnienky sa nám vytrácajú. Napríklad to bolo dosť silné a citeľné pri influenceroch, ktorí boli na YouTube, čiže pri YouTuberoch, ale aj to ich publikum už zostarlo. Takže taký známy veľký influenceri, youtuberi, ktorí mali predtým mladé publiká, už majú oveľa staršie. Môžeme o tomto hovoriť na TikToku, áno, tam je znateľne mladšie publikum, avšak takýto typ reklám na TikToku som ešte nepostrehla.  
[00:10:39.210] - Nikola Šulíková Bajánová
No a ešte jedna taká kontroverzná téma, čo sa týka presne toho, čo ste spomenuli typu lieky a výživové doplnky a podobne. Je kolagén. O kolagéne je známe, že vlastne sú to nejaké makromolekuly, ktoré sa samé rozhodnú, kam poputujú v tom ľudskom tele a nikto nevie zaručiť, že pôjdu do vlasov, do nechtov, do pokožky a tak ďalej. S týmto sa vlastne ako vysporadúva kódex?  
[00:11:03.270] - Jana Malaga
Kódex sa vysporadúva s tým tak, že samozrejme odporúča, aby neboli tvrdené tie informácie, ktoré nie sú založené na vedeckých dôkazoch. Čiže môže prísť podnet, a to je aj úlohou kódexu influencer marketingu, kde bola vytvorená špeciálna komisia, ktorá posudzuje takéto podnety, takže ktokoľvek má takúto skúsenosť, videl takýto typ contentu, podľa neho je to v rozpore s kódexom influencer marketingu môže samozrejme podať takýto podnet. Komisia sa s ním bude zaoberať. Zároveň, keď chcú si zadávatelia pozrieť, že kto je zodpovedný influencer a kto dodržiava tieto princípy kódexu influencer marketingu, tak črtá sa nám pomaličky aj zoznam signatárov tohto kódexu a pomaličky pribúdajú a verím, že aj po vypočutí ďalší ľudia si pozrú stránku a pridajú sa. Zatiaľ je tam viac agentúr a zadávateľov ako influencerov, ale pomaličky to bude rásť, keďže to je momentálne veľmi, veľmi nový projekt. Netreba si však zamieňať to, že keď nejaká influencerka bude tvrdiť o kolagéne, že jej, keď začala ho používať, naozaj jej začali vypadávať vlasy, vypla sa jej pleť. Je to jej osobná skúsenosť. Ak nebude navádzať všetkých a tvrdiť im, že im to určite pomôže, tak tým pádom ona neporušuje či už kódex alebo iný zákon o reklame.  
[00:12:23.230] - Nikola Šulíková Bajánová
Čiže je to trošku možno podľa teda mojich štandardov, že šedá zóna, ale zároveň ako je to aj výzva smerom k ľuďom, aby sa aj možno sami vzdelávali a aby úplne nenaleteli na všetko, čo vidia na internete, respektíve aby sa nenechali tak veľmi ovplyvniť, lebo naozaj unikátna skúsenosť môže byť samozrejme autentická, len nie je úplne stopercentne prenosná.  
[00:12:46.600] - Jana Malaga
To je také niečo, ako keď niekto bude rozprávať reklamu o kréme a šampóne, tiež neurobí zázraky s tými vlasmi, je určený na určitý typ vlasov, na určitý typ pleti. Niekto s ním môže mať pozitívnu skúsenosť, niekto negatívnu. Samozrejme, mám veľa typov pleti. A tak isto je to aj s kolagénom, takže je tej reklamy veľmi veľa, a preto to začína byť negatívne vnímané. Takže úplne to chápem.  
[00:13:09.700] - Nikola Šulíková Bajánová
No inak k tým šampónom, to by som sa vedela teraz úplne že opustiť, keď vidím modelky, ktoré majú nastajlované krásne vlasy a ja ešte v roku 2022 je tam tvrdené, že to je vďaka nejakému šampónu, tak to už duplom (smiech) ma dokáže vystreliť niekam, ale to je samozrejme na inú debatu. Dobre, čiže rozumiem tomu správne, že kódex je niečo ako taký navigátor, ako taký kompas v týchto vodách a samozrejme máme zákony, ale tak ako sa napríklad tvrdí, že sa nedajú úplne postihovať, čo inak asi teraz nie je úplne najlepšia analógia, že nedajú sa úplne postihovať nejaké čo ja viem trestné činy na internete, tak keď sa rozprávame o tom, že by naozaj nejaký influencer/influencerka spravil niečo veľmi že nelegálne, tak vie ho vôbec niekto riešiť?  
[00:13:56.110] - Jana Malaga
Samozrejme, všetci ľudia musia dodržiavať platnú slovenskú legislatívu. Takže keď je to nad rámec, a väčšinou tie veci sú nad rámec, my môžme sa pozrieť na to, či samotný influencer neporušuje samotné pravidlá Instagramu, napríklad. Môže to ísť napríklad, teraz sme mali jeden podnet čo sa týka súťaže, dostali sme podnet na organizovanie súťaže, takže tam je veľmi dôležité poznať pravidlá Instagramu, respektíve spoločnosti META. Tie pravidlá sú verejne dostupné, takže mal by ich každý zadávateľ a influencer poznať, kto ide robiť súťaž. Zároveň samozrejme, keď tam ponúka nejaké produkty, tak by mal povedať, kto venoval tie produkty do súťaže. To sa deje naprieč aj v televízií, keď je nejaká súťaž, tak je táto informácia a potom samozrejme pravidlá súťaže a tam META definuje, aké pravidlá môžu byť a nemôžu byť. Takže my môžeme konať len v týchto medziach. A keď sa niekomu nepáči, že je to súťaž o kolagén, my s tým nevieme nič urobiť.  
[00:14:53.470] - Nikola Šulíková Bajánová
Jasné. No a čo sa bude vlastne diať ďalej s týmto kódexom? Už ste povedali, že budete zbierať tie podpisy alebo teda signatárov, alebo tých, ktorí sa pripájajú akoby k tým etickým pravidlám. Sú to tri skupiny ľudí alebo subjektov, čiže influenceri, influencerky, agentúry a zadávatelia. A potom, vlastne keď nadobudnete nejaký veľmi dobrý počet, tak čo bude potom?  
[00:15:16.390] - Jana Malaga
Veľmi dôležitá je informačná kampaň, pretože cieľom práve Kódexu influencer marketingu je prinášať informácie, ktoré sme vlastne vydedukovali, že na tomto slovenskom trhu veľmi chýbajú, že chceme tak rozprúdiť trošku túto vlnu informovanosti o tom, ako reklama s influencermi má a nemá prebiehať. Nie je to o tom, že teraz budeme tu tých ľudí pranierovať a šikanovať, aby všetci boli poslušní, takto to nefunguje. Pozrite sa, čo sa deje, ja neviem, ohľadom alkoholu za volantom hej, tak tam jasne sú nejaké kampane, ktoré informujú, ktoré poskytujú čísla, dáta a už to je na samotných ľuďoch, ako sa k tomu postavia. Tento zoznam signatárov je veľmi dôležitý pre tých, ktorí chcú a uvedomujú si, že reklama s influencerom je veľmi pekná reklama, ale značke môže aj uškodiť. A ako som spomínala tie trendy, tak áno, influencer marketing je veľmi silno využívaný nástroj, ale treba si uvedomiť, a v zahraničí sú také príklady, kedy spolupráca so zlým influencerom priniesla značke tak negatívnu reklamu, že dokonca až skrachovala. Takže tá pozitívna reputácia je veľmi dôležitá v rámci onlinu, lebo online je veľmi rýchly a ak by tam vzniklo nejaké nedorozumenie, zlá reklama, tak tá značka vie utrpieť a vie si tým pádom v tomto zozname pozrieť tých, ktorí sú čestní, ktorí sú etickí, ktorým sa páči kódex influencer marketingu a tie pravidlá, ktoré sú tam a zároveň aj influencer si môže overiť danú značku, či je v zozname signatárov alebo danú agentúru, ktorá ho osloví na spoluprácu a tým pádom je to aj pre toho influencera taká pečať, taký znak, áno, s touto agentúrou, s touto značkou chcem spolupracovať, pretože napríklad kódex influencer marketingu hovorí aj o tom, že má nastať zmluvný vzťah, má tam nastať vyplatenie honorárov, má sa tam komunikovať, čiže je to o tej etike v rámci tohto typu marketingu.  
[00:17:10.690] - Nikola Šulíková Bajánová
Povieme si viac aj presne o tom, aké sú tie mechanizmy. Ešte by ma zaujímalo, že čo sú také tie najväčšie mená zatiaľ, ktoré podpísali alebo ktoré sa pridali.  
[00:17:19.030] - Jana Malaga
Keď sme sa začali baviť s niektorými influencermi o kampani, tak veľmi veľa influencerov povedalo áno, výborné, poďme do toho. Zatiaľ tam som postrehla, je tam napríklad známa Dede Višňovská alebo Kristína Tormová, Slažo Selassie, Milan bez mapy, čiže viacero influencerov. Teraz chystáme kampaň, ktorá bude cielená práve na influencerov, aby sa o tom dozvedeli viac, aby sme komunikovali o tomto Kódexe influencer marketingu. Je to taká, ja to stále hovorím, že je to beta verzia, hej je to verzia, ktorá vznikala dlho, približne rok sme sa intenzívne venovali práve tomuto právnemu dokumentu, ktorý vznikol z právnej kancelárie a ten právny dokument bol tak komplikovaný, že sme museli tým pádom vytvoriť aj e-book a teraz vytvárame ďalšie komunikačné formy, aby sme to vedeli podať ďalej. Rôzne formáty, aby to bolo čo najjednoduchšie, pretože tá komplikovanosť, máme spätnú väzbu, že jej sa obávajú influenceri, nemusia sa čoho a to je o tom, že keď je niečo veľmi náročné a my sme museli ten Kódex influencer marketingu spraviť komplexný, napríklad v Českej republike je Férový influencer sa volá táto kampaň, tento projekt, ktorý je podobný tomuto kódexu a tam je to na pár strán. My Slováci si to potrebujeme asi skomplikovať, sme to veľmi zodpovedne zobrali do rúk a vznikol naozaj pekný právny dokument, ktorý je obsiahli a teraz ideme vysvetľovať, čo všetko za tým majú tí ľudia vidieť. Ak tam budú v priebehu tejto kampane pripomienky zo všetkých troch strán, tak samozrejme budeme ich potom implementovať.  
[00:18:53.110] - Nikola Šulíková Bajánová
Vy ste na tom, ak sa nemýlim, pracovali aj s právnikmi.  
[00:18:56.620] - Jana Malaga
Áno.  
[00:18:56.620] - Nikola Šulíková Bajánová
Čiže preto asi aj je taký veľký ten dokument mysleli na všetko.  
[00:19:00.430] - Jana Malaga
Aj áno, mysleli na všetko naozaj, veľká vďaka im, sa toho veľmi dobre chytili a venovali tomu veľmi veľa času. Pro bono. Akože klobúk dole. A celkovo zatiaľ na tom všetci pracujeme pro bono vo voľnom čase, pretože si uvedomujeme, že tento trh musíme formovať, keď chceme ďalej fungovať v tomto trhu.  
[00:19:18.010] - Nikola Šulíková Bajánová
Rozumiem. No poďme si teda povedať niečo o ňom, ale najskôr mám takú otázku, že prečo si vlastne myslíte alebo nie, že myslíte, veď vy už máte aj skúsenosti a informácie, že prečo ten influencer marketing a influencerstvo ako také, je také silné, že má taký naozaj veľký vplyv?  
[00:19:37.360] - Jana Malaga
Veľmi dobrá otázka. Viete, to slovo influencer marketing je veľmi často skloňované v posledných rokoch, ale v skutočnosti je to starý fenomén, pretože pozrite sa slovo influencer je od slova ovplyvniť, je to človek, persóna, ktorá ovplyvňuje nejaké veci, nejaké rozhodnutie, ale musíme brať do úvahy ja to dosť často volám nie influencer, ale persóny, že my vyberáme persóny pre dané značky. A značka si vyberala tvár už veľmi dlho, keď pozrieme sa do politického marketingu, tak presne o tom to bolo. Dobrá tvár, charizma, vlastnosti toho lídra dokázali priniesť tej politickej strane víťazstvo. Potom následne značky, napríklad pozrite si reklamné kampane na parfémy, tak tam sú známe osoby. Ony si môžu vybrať buď modelku, nejakú persónu, ktorú človek zaujme, ako vystupuje, ako vyzerá, alebo si môžu vybrať ja neviem na prezentovanie pančušiek aj Juliu Roberts ako a tým pádom to zaujme toho daného človeka, že aha, toho poznám, toho daného človeka. Niektoré značky si vyberú na prezentovanie napríklad nejakej kliniky odborníka, dermatológa, pretože je odborník na danú oblasť, on vôbec nemusí mať Instagram silný, ale je to odborník v danej oblasti a môže prezentovať túto persónu naprieč inými médiami a len teraz je ten, vplyvom Instagramu a Facebooku, je ten fenomén influencer marketingu tak silný, že sa stále viac a viac spomína a vytláča iné formy online propagácie.  
[00:20:59.440] - Nikola Šulíková Bajánová
To, čo ja som tak vnímala je, že veľakrát sú to aj obyčajní ľudia alebo resp. bývali to obyčajní ľudia a zároveň vďaka sociálnym sieťam sa z nich stali známe osobnosti. A tým pádom vlastne som aj zachytila nejaké také trendy typu, že modelky už tiež nie sú až také významné, alebo teda také dôležité sú v určitých kruhoch, tam nedáte influencera asi na mólo Louis Vuitton alebo ja neviem ktorej značky, ale že jednoducho sa absolútne rozhádzala tá stavebnica, ktorá stála hej, že zrazu tu máte úplne iné prvky, ktoré dovtedy nemali akoby ten prístup k určitým prostriedkom. Takže aj toto asi, že človek vidí normálneho, pomerne normálneho človeka, vlastne na tej druhej strane alebo na tej obrazovke.  
[00:21:45.510] - Jana Malaga
Dobre ste spomenuli, že normálny človek, ktorý sa stane zrazu celebritou. Veľmi významná je televízia a tam to vidno pri Instagrame, že akonáhle sa niekto ocitne v televízii a je viac medializovaný práve v rámci televízie a tým pádom už aj potom v rámci printu, tak veľmi rýchlo mu rastú sledovatelia. Takže keď niekto v nejakej reality šou, tak potom automaticky aj na Instagrame vidíme veľmi rýchly nárast. Veľmi rýchly nárast vidíme a predikujeme, keď nejaká známejšia dáma sa stane mamičkou a prezentuje svoje tehotenstvo, materstvo, tak tam idú veľmi rýchlo sledovatelia hore, veľmi rýchlo idú sledovať sledovatelia hore aj keď napríklad sa vydáva alebo má nového partnera, sa navzájom ťahajú daní influenceri ako partneri. My to veľmi veľmi úzko sledujeme a vieme aj predikovať, aj sú na to nástroje, ktoré predikujú, či ten influencer a jeho počet sledovateľov a hlavne jeho engagement rate, to znamená miera zainteresovania jeho publika, bude rásť alebo klesať.  
[00:22:47.910] - Nikola Šulíková Bajánová
Na Slovensku sa v prvom polroku tohto roka preinvestovalo do internetovej reklamy, kam spadá aj influencer marketing, 87 miliónov eur. Viem teda, že nevieme povedať špecificky čísla za ten samostatný influencer marketing, ale ako by sme vedeli možno tú veľkosť trhu aspoň trochu priblížiť, že koľko peňazí tam ide, koľko tí ľudia zarábajú a koľko do toho firmy dávajú?  
[00:23:13.290] - Jana Malaga
Ja som si vytiahla teraz aktuálne čísla, pretože my v agentúre Conent Agency, máme najväčšiu databázu influencerov ako takých, tomu sa veľmi úzko venujeme, a priamych kontaktov na nich alebo na ich manažérov. A keď som sa pozrela napríklad na sociálnu sieť Instagram a pozrela som sa na top 50 profilov, ktoré majú viac ako 100-tisíc sledovateľov, tak mi to vyšlo, že priemerná cena týchto 50 profilov za propagáciu, ktorá obsahuje post alebo reel a nejakú sériu stories vychádza na 2200 eur. Takže to je priemerná cena. Keď som sa pozrela na profily, ktoré sú nad 400-tisíc sledovateľov, vybrala som si sedem profilov, tak týchto sedem profilov si za rovnaký typ propagácii pýta až 6114 eur. Takže tam vidíme, že čím je väčší počet sledovateľov, čím je to známejšia osoba, lebo je to priamo úmerne, keď je niekto známy, tak samozrejme má veľa sledovateľov, lebo chce byť sledovaný. Tak aj tá reklama a ten honorár, ktorý si pýtajú za takúto spoluprácu je vyšší. Veľmi to kolíše. Veľmi je to individuálne, pretože influenceri si touto sumu veľakrát limitujú počet spoluprác, pretože keď tých spoluprác je veľmi veľa a majú veľa dopytov, tak radšej zdvihnú cenu, aby tých spoluprác mali menej.  
[00:24:35.850] - Nikola Šulíková Bajánová
No a poďme si ešte trošku tie čísla akoby rozobrať, lebo 2200 mám chápať ako? Že to je akoby suma za jednu objednávku alebo jeden produkt? Alebo je to jednoducho tak rôznorodé, že to môže byť séria príspevkov? Alebo ja neviem ambasádorstvo pre túto značku. Čo si mám pod tým vlastne predstaviť?  
[00:24:56.100] - Jana Malaga
Toto je suma tých 2 200 eur, čo som spomenula je suma za jeden príspevok plus jedna séria stories. Je to najčastejší formát, ktorý značky žiadajú. Je to jednorazová spolupráca, takže tá daná influencerka dajme tomu, objedná si oblečenie na e-shope, to oblečenie jej príde domov, ona si z toho oblečenia vyskladá rôzne look booky a rôzne reels a ukáže svojim sledovateľom, ako môžu napríklad na jeseň si vyskladať outfit z takých produktov. Označí tú danú značku, že môžete si tie produkty kúpiť tam a tam. To môže byť napríklad post a k tomu vytvorí sériu stories niekoľko my to voláme slidov alebo niekoľko videí za sebou s peknou hudbou dynamickou, kde ukáže tieto dané produkty. Môže tam vložiť link, čiže sledovateľ si môže rovno kliknúť na daný e-shop a zároveň tam môže použiť napríklad promo kód. Promo kódy sú veľmi dôležité pre značky, aby vedeli si sledovať či ten promo kód bol využitý alebo sú tam tzv. embedované linky alebo utm linky, ktoré sú špeciálne prispôsobené pre vždy daného influencera, aby vedeli sledovať po kliknutí na ten daný link, aký je tok toho zákazníka, či daný zákazník nakúpil alebo tam bol alebo urobil objednávku, neurobil objednávku, odoberá newsletter a tak ďalej.  
[00:26:10.590] - Nikola Šulíková Bajánová
Ale zároveň asi sa nedá úplne odmerať, že koľko ľudí išlo trebárs do toho obchodu, lebo to videli u tej alebo toho influencera.  
[00:26:17.880] - Nikola Šulíková Bajánová
A to sa dá odmerať, ak je to e-shop a klikli presne na ten link, ktorý je tam daný ten trackovací link, tak tým pádom to vedia odtrackovať, ale keď je to fyzický obchod tak tým pádom buď je to len na základe informácií a otázok od predavačky, že prišli ste ku nám, odkiaľ o nás viete, alebo keď sa stanú potom zákazníkom dajme tomu toho obchodu a vyplnia si nejaký vernostný program, tak uvádzajú, že odkiaľ ste sa od nás dozvedeli.  
[00:26:43.140] - Nikola Šulíková Bajánová
No a to, čo ste spomenuli sú priemerné ceny a mňa by teraz zaujímalo, že možno aká bola taká tá najvyššia suma, ktorú ste zaregistrovali? Nemusíte asi alebo teda to ja nebudem hovoriť, že nemusíte hovoriť, lebo ja samozrejme chcem vedieť, kto si to vypýtal a za čo to dostal, ale neviem, že či sú toto úplne verejné informácie.  
[00:27:02.010] - Jana Malaga
Nebudeme menovať radšej, ale tak človek sa to vie dozvedieť, keď sa nakontaktuje na manažérov daných influencerov, lebo tí väčší influenceri už majú manažérov, lebo nestíhajú a 10-tisíc za jeden post. Desaťtisíc za jeden post a stále je dopytovaný ten daný influencer. Napríklad pri jednej influencerke máme poznámku, že 50-tisíc, ale to je o tom, že ona neberie jednorázové spolupráce, berie dlhodobé spolupráce na úrovni ambasádorstva a veľkých kampaní, takže ona si povedala, že radšej chce mať ročne jednu, dve, tri takéto spolupráce so značkou naprieč celým media mixom a budem tvárou nejakej kampane, ako keby som mala vytvárať obsah, pretože niektorí influenceri ich to veľmi baví. Naozaj to vidno, že ten obsah vedia robiť, sú v tom doma, sú tam autentickí, prirodzení, tých sledovateľov to baví sledovať, aj napriek tomu, že je to každý druhý príspevok alebo úplne každý príspevok je reklamný, nevadí im to.  
[00:27:55.740] - Nikola Šulíková Bajánová
No a to sú teda ten cream de la cream toho všetkého a častejšie sú asi také nejaké menšie sumy a menšie zákazky alebo ako si to mám predstaviť?  
[00:28:06.030] - Jana Malaga
Z praxe sa stretávame s tým, že nám značky povedia: prosím vás, vyberte nám nejaké vhodné persóny, a keď sa ich pýtame, že dobre v akých číslach, tak nám povedia, že aj tých mikroinfluencerov by, aj tí by nás zaujímali, pretože povedzme si to tak, sú to záujmové persóny z pohľadu toho, že sa ony špecializujú práve na danú oblasť. Môže to byť mama, ktorá sa venuje Montessori výchove dajme tomu alebo kuchárka, ktorá sa špecializuje na kváskové pečenie a ona má určitú silnú skupinu ľudí, ktorú vie zacieliť, takže v prípade, že ju osloví nejaké Mlyny slovenské a chcú práve spolupracovať s mikroinfluencerkou, ktorá pečie pre Slovenky je to výborný prienik, tam nepotrebujeme Jasminu Alagič, aby nám odprezentovala munko, tam potrebuje práve mikroinfluencera. Takže záleží naozaj o akú značku sa jedná a samozrejme čím nižší počet sledovateľov, čím menej známa persóna, tak tým je ten honorár nižší.  
[00:28:58.680] - Nikola Šulíková Bajánová
Okej, a teda vlastne ma zaujal možno presne teraz aj ten proces. Čiže osloví vás napríklad firma povie, že mám tu takýto produkt a vy vyhľadáte vhodných kandidátov a kandidátky alebo rovno za vami prídu a povedia, že chceme tohoto a vieme, že vy nám to viete vybaviť. Ako to funguje?  
[00:29:16.350] - Jana Malaga
Aj aj. Niektoré značky, ktoré prídu, že oslovte nám práve tohto kandidáta prídu za nami preto, lebo naňho nemajú kontakt a tí influenceri naozaj sú vyťažovaní, je im zasielané množstvo správ, takže oni si to preletia, vyhodnotia, páči, nepáči a odpovedia na tie, čo sa im páčia, na tie čo sa im nepáčia neodpovedia. Tak ako to robíme my všetci bežne, ktorí dostávame maily. Ale značka, ktorá nerozumie sa do influencer marketingu alebo chce si dať poradiť a nesleduje tam len to, že ako sa influencer volá a či je to muž, žena a koľko má počet sledovateľov, tak osloví nás ako agentúru, pretože my tam sledujeme aj iné metriky, ktoré sú dôležité. Zároveň dôležité je sledovať konkurenciu či nespolupracuje aj s inou značkou a aký má engagement rate, čiže aká je tam zainteresovanosť publika, aké má zloženie publika ako takého. Jedna vec je influencer a druhá vec je, aké má publikum, takže tam sú to dve rôzne veci, ktoré treba, aby sa pekne prelínali. Sú slovenskí influenceri, ktorí majú veľmi pekné aj české publikum, takže robíme česko-slovenské kampane práve s takýmito influencermi. Zároveň značky niekedy nevedia nájsť vhodných influencerov napŕiklad na automoto segment, je ich ako šafránu hej, alebo napríklad nejakých takých urob si sám influencerov, do it yourself, alebo influencerov, ktorí sa úzko špecializujú na danú problematiku. Teraz, napríklad na vlne, sme mali pre jedného klienta pediatričky sme hľadali, takže teraz tie pediatričky sa stali mamičkami, sú na materskej dovolenke, majú čas, majú vlastné bábätká a začínajú komunikovať so sledovateľmi a prinášajú im rôzne témy. Je ich veľmi veľa alebo psíčkarov influencerov alebo dokonca svadobný salón. Svadobný salón, keď chce nájsť influencera no je to veľmi náročné, my vieme, kto sa ide vydávať alebo nie. Takže to je veľmi mravenčia práca, alebo je tam veľmi veľa značiek a to by som povedala, že neexistuje značka, pre ktorú by sa nedal vybrať influencer.  
[00:31:09.230] - Nikola Šulíková Bajánová
Teraz ste inak vymenovali niekoľko dier na trhu, čiže ak to počúva ašpirujúci influenceri, influencerka, tak asi sa možno aj v niektorom z toho môže nájsť. A ešte toto mi vlastne napadlo ako otázka, že ako sa vlastne z toho človeka stáva ten influencer? Že kedy vy viete, že okej, tento človek je niekto, do koho vieme investovať teda tie peniaze a osloviť ho trebárs s touto ponukou?  
[00:31:34.050] - Jana Malaga
Instagram je taký ja ho volám instantný nástroj. My sledujeme veľmi často obrázky tak, ako keď si kúpime časopis, prelistujeme si obrázky a potom sa začítame do textu, tak by som asi definovala aj Instagram a v prípade, že ten influencer začne tvoriť pútavý video obsah alebo foto obsah a zaujme dané publikum a začne sa mu nabaľovať, je to taká snehová guľa, ten efekt snehovej gule a keď ho to baví a pravidelne tvorí content, ktorý je žiadaný, tak v tom prípade je to influencer, ktorý dokáže rásť. Áno, veľmi často nám prichádzajú otázky: chcem sa stať influencerkou, čo mám robiť? No treba najprv tvoriť content. Ten je veľmi dôležitý. To je obsah, obsah, obsah je to je to o tom, tak ako iné médiá sú povinné, aby vydržali a zotrvali a mali svojich čitateľov na tomto trhu, tak je to aj s influencermi. Autentickosť je veľmi dôležitá. Ukázať svoju tvár, ukázať svoju ,,kuchyňu" a preto sú niektoré bulvárne časopisy a médiá tak čítané, pretože sú kontroverzné, na jednej strane odhaľujú niečo, čo ľudia chcú vedieť. Tak to isté aj influenceri, ak vyvolajú tento dojem, tak sú žiadaní, ale zároveň influencer, ktorý je veľmi odborný, špeciálny, nikdy nebude mať také veľké čísla ako taký ten bulvár, takže je to dosť často priamo úmerné skladbe médií printových, onlineových na Slovensku, tak tá skladba influencerov a ich počet sledovateľov je tiež takto vyskladaný.  
[00:33:04.860] - Nikola Šulíková Bajánová
A ako je to napríklad stabilné, že je jasné, sú tí na špičke a potom sú mnohí takí malí alebo strední, ako je vlastne stabilná tá spolupráca s nimi? Lebo viem si predstaviť, ako ste spomenuli, trebárs pediatričky na materskej, no ony raz nebudú na materskej a pôjdu znovu do práce a už asi nebudú mať toľko toho času a takýchto príkladov by sme asi vedeli nájsť veľa, že aká teraz z tej vašej strany, že aká ťažká a náročná je tá práca, čo sa trebárs tohto týka?  
[00:33:31.860] - Jana Malaga
Niektorí influenceri alebo niektoré profily zaniknú veľmi rýchlo. To je pravda. A niektoré profily tu žijú veľmi dlho. A keď som robila projekt Bloger roka v roku 2014, a to bol taký prvý projekt, kedy sme sa snažili zmapovať tú slovenskú blogosfére, vtedy sa ešte slovo influencer nepoužívalo, ale iba bloger, tak tam sme videli tú skladbu a dokonca niektorí blogeri ešte dnes, síce išli na iné platformy, šli potom na Facebook, Instagram, ešte stále majú svoj blog, ale stále sú tu. Napríklad Milan bez mapy, ten je tu už akože fakt, že desaťročia, by som povedala. Milan, nehnevaj sa na mňa, ale naozaj je dobrý, lebo našiel sa v tom čo robí, má stále vytvára content, našiel si tému, pretože máme tu aj také influencerky a blogerky štýlu lifestyle hej, čiže niečo o móde, niečo o kozmetike, niečo o cestovaní a fotky ako bola na kávičku s kamoškou a potom priebežne ako sa mení jej život, tak menia sa aj jej témy a má svoje malé publikum, nevie rásť, pretože nevie zaujať tým typom contentu, ale Milan, ten ide úplne, že on si išiel a stále si reformuje ten svoj content, robí si priebežne audity, čo ho zaujíma, čo nie a prináša. Alebo napadá mi Janatini hej, módna guru, ktorá bola blogerka, potom si vytvorila svoju vlastnú značku a stále je na vlne. Takže to sú ľudia, ktorých to baví prezentovať sa verejne, lebo to je veľmi dôležitý aspekt, aby ten daný človek sa nebál verejne prezentovať seba a svoje okolie.  
[00:35:09.010] - Nikola Šulíková Bajánová
Predtým, ako sa dostanem k tomu napríklad, lebo veľmi ma zaujíma, že ako sa tvoria tie ceny. Tak ešte jedna vec je, že je anketové zisťovanie a druhá je napríklad, že meranie rôznych parametrov kto je ako úspešný hej, že pozrela som si napríklad anketu, ktorú zostavuje aj Forbes a teda tam neboli mená, ktoré boli najsledovanejšie, že nemali ten najväčší počet sledovateľov, čiže ako ktoré rebríčky zadávatelia reklamy trebárs sledujú a keby sme chceli zostaviť taký ten, že najreprezentatívnejší, že kto je najvplyvnejší influencer na Slovensku a mám k dispozícii všetky tie dáta, tak ako by vlastne vyzeralo to zisťovanie, že čo by som dala do toho vzorca, do tej rovnice?  
[00:35:52.240] - Jana Malaga
Ten rebríček, čo spomínate, čo sa týka Forbesu, tak to je jediný rebríček, ktorý aj ja evidujem na Slovensku. Oni tam majú určitú metodológiu, ktorú používajú a čo mám informáciu, tak oni majú určitý počet respondentov, ktorých sa dopýtajú, majú tam definovaný aký počet respondentov, v akom veku a na základe toho dopytovania vznikne ranking slovenských influencerov a celebrít a na základe toho tým pádom vzniká takýto rebríček každoročne. Takže je to o vnímaní tých respondentov. Našla som si, že 18-tisíc respondentov, čo je veľmi pekná reprezentatívna vzorka.  
[00:36:32.070] - Nikola Šulíková Bajánová
No, ale rozumiem, že to je iba čisto otázka influencerstva, ale keby som sa chcela naozaj zamerať na influencer marketing a pozrieť sa, že kto je najvplyvnejší, tak keby ste vy chceli zostaviť takýto rebríček, tak čo vlastne by ste všetko museli do toho dať? Že počet sledovateľov, počet lajkov alebo ja neviem nejaké premenené tie nákupy? Ako by vznikal takýto úplne že ultimátne najreprezentatívnejší rebríček?  
[00:36:57.280] - Jana Malaga
Táto otázka prichádza ku mne dosť často a nedá sa to špecifikovať, že kto je top influencer? No pre každú značku je to niekto iný, pretože keď sme si hovorili o oblastiach, v ktorých influenceri sú, tak pre predajcu áut to môže byť niekto iný a pre módny salón úplne niekto iný, pre predajcu vysávačov zase nikto iný. Ale určite, aby som odpovedala na vašu otázku, dal by sa prepojiť tento rebríček Forbesu s tým koľko influencer, aký je jeho honorár a aký je následne predaj. Čiže my tam sledujeme aj metriky cost per engagement, cost per mail a potom sa môže sledovať také tzv. ROI. R. O. I. Takže marketéri si môžu, a kto je marketingovo zdatný, pozrieť tieto metriky, že sú využívané nie len pri influencer marketingu, ale aj pri iných online médiach, takže tam sa to dá potom porovnať.  
[00:37:51.970] - Nikola Šulíková Bajánová
Jasné. No a tá cenotvorba je aká? Vidíte napríklad aj vy veľké rozdiely medzi tým, že vy ste teraz nastavili povedzme nejaký banchmark, že ak mám nad 400-tisíc, tak akože tá priemerná cena top sedem je 6 114 eur, ale teda to sa rozprávame o top sedem ľuďoch z tej skupiny nad 400-tisíc followerov, čiže trebárs vidíte to napríklad aj vy, že niekto dokáže urobiť nejakú vec za menej peňazí a vy mu potom poviete, že počuj, ale že zase, aby si si úplne nepoškodil, nepoškodila tú značku trošku viac si pýtaj alebo že niekto naozaj nemá predstavu, koľko si má vypýtať a prestrelí, že ako vlastne vznikajú tie teraz na tej strane tých influencerov tie cenové požiadavky?  
[00:38:34.720] - Jana Malaga
Je to veľmi rôzne a veľmi dynamicky sa to mení. Teraz ide Black Friday, takže sa vám to bude znova zvyšovať. Niektorí nám už teraz oznámili, takisto ako oznamujú aj kuriéri, že idú mať sezónny príplatok, tak aj niektorí influenceri nám už oznamujú. Tiež sme sa bavili, že by bolo zaujímavé ukázať tú krivku medziročne pri niektorých influenceroch, že ako im rástol počet sledovateľov, ako im rástol honorár. Oni sa medzi sebou stretávajú na rôznych eventoch značiek a na tých eventoch sa rozprávajú o tých honorároch oni medzi sebou a väčšinou to tak býva, že potom nám oznámia, že viete čo, zvyšujem cenník, my ich vieme korigovať, samozrejme, aj značka povie, že mám takúto kampaň, chcem v rámci tejto kampane dve persóny, mám na to desaťtisíc eur, čo vieme. Takže my, keď vyfiltrujeme vhodné persóny a majú záujem spolupracovať s touto danou značkou, tak potom sa začneme rozprávať o tom, že v poriadku máme takýto rozpočet, čo s tým vieme urobiť a teraz on nám navrhne dobre, za tento počet viem pripraviť dve reels, dva posty, tri série stories, nastavíme si redakčný kalendár a dávame tieto výstupy postupne von. Alebo je to opačne, že keď preverujeme pre značky daných influencerov, tak sa spýtame, že ahoj, máš záujem o spoluprácu s touto značkou? Dobre. Aká je tvoja jednotková cena aktuálne za post? Dobre. Aká je jednotková cena za TikTok video? Aká jednotková cena za súťaž, za reels, za sériu stories. To nám všetko poskytne a potom povie dobre, ak by to bola spolupráca, ktorá je dlhšia, dlhodobejšia, vieme sa tam baviť o nejakej zľave, respektíve o bonusových výstupoch a my už potom influencerov usmerníme, že vieš čo, počuj, akože si over budger, máme to tam oveľa nižšie, vedel by si s tým niečo? A on, ak je mu tá značka sympatická a chce s tou značkou spolupracovať, lebo ju má ja neviem, kupuje ju, má ju doma, je stotožnený s tou značkou, nosí tie topánky už päť rokov a vie si predstaviť s ňou spolupracovať, tak povie, že vieš čo, áno, viem si s nimi predstaviť spoluprácu a poďme a dajme to na takýto takýto budget. Keď je ten honorár veľmi nízky, tiež usmerňujeme influencerov, mne sa vždy potešia, tak my s nimi dlhodobo spolupracujeme a keď je niekto dobrý a rastie mu počet sledovateľov, tak on je spokojný. Alebo sú influenceri, ktorí majú dlhodobo také nižšie sumy, majú viac spoluprác a oni sami zistia, že aha, tak tých dopytov je veľmi veľa, čo mám s tým robiť? Buď sa nás to spýtajú alebo my im to poradíme, alebo sami na to prídu, že riešením je zdvihnutie honoráru a aj tak tie značky s ním spolupracujú, lebo je dobrý. No, tak sa nám to stalo nedávno pri jednej influencerke, ktorá zvýšila raz tak zrazu, zo dňa na deň a tie značky povedali, že ale aj tak sa nám oplatí s ňou spolupracovať a my s ňou chceme spolupracovať.  
[00:41:14.660] - Nikola Šulíková Bajánová
No, čo je tiež ďalšia otázka, že či je možno v tomto budúcnosť, či tie príjmy do tejto reklamy budú rásť a či vlastne sa značky ako by aj tak pochvália, že toto nám funguje lepšie ako trebárs no asi televízna reklama úplne nie, ale tam mi zároveň napadá, že potom ale aké sú tie limity? Lebo vy asi nemôžete celý svoj budget reklamy naliať do influencer marketingu, lebo ten počet tých ľudí, ktorí to pre vás vedia urobiť, je obmedzený, takže možno povedzte, že aké sú predikcie a aké sú tie limity.  
[00:41:46.970] - Jana Malaga
Prípadové štúdie nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia jasne hovoria, že influencer marketing tu bude ešte niekoľko rokov. A neznamená to, že keď je táto online reklama populárna a žiadaná, že je to jediný typ reklamy, ktorú má značka robiť. Práve naopak. Značky by si mali pretestovať viaceré formy reklamy a formáty a tie, ktoré najlepšie fungujú, tak samozrejme, tie by mali opakovať. Treba si však uvedomiť, že nie je to vlastné médium a značka by mala pracovať intenzívne aj na vlastných médiách, na tvorbe contentu pre vlastné médiá a my veľakrát odporúčame zvyšovať konverzie spolupráce s influencermi tým, že môžu si vytvoriť aj iné formáty, napríklad na vlastné médiá, môže to byť séria napríklad videií na často kladené otázky, ktoré vznikajú z úst proste ich sledovateľov a zákazníkov a môže na to odpovedať práve tá daná ambasádorka a práve tam vidím budúcnosť možno aj influencer marketingu, že veľa značiek už dnes má rozchytaných svojich influencerov, už sa stali ambasádormi daných značiek, pretože si ich značky vyskúšali, zistíli, že aha, s touto persónou sa mi veľmi dobre pracuje. Naše publikum a naši zákazníci veľmi výborne reflektujú. Páči sa nám, ako spolu vieme komunikovať a vytvárať rôzne typy obsahu a tým pádom je to ambasádor. Značka má vybraného ambasádora a sú spokojní a idú do ďalšej propagácie a do ďalších formátov.  
[00:43:15.350] - Nikola Šulíková Bajánová
Napadla mi ešte jedna otázka, keď som sa vás pýtala, že aké to vie byť predvídateľné alebo nepredvídateľné so samotnými ľuďmi, tak aké to vie byť nepredvídateľné, čo sa týka zmien algoritmov? Lebo napríklad sme to videli na Instagrame, kde zrazu začali byť veľmi pretláčané videá alebo reelska po nástupe TikToku alebo potom vieme, že link bol dostupný len od určitého počtu followerov vo svojich storkách a zrazu to môžeme robiť všetci hej, akože aj plebs, čo ja ako plebs oceňujem, ale pre tých influencerov to bola zmena vlastne asi biznis modelu. Tak ako vám toto tie nápady zo Silicon Valley vlastne ovplyvňujú prácu?  
[00:43:56.660] - Jana Malaga
Áno, programátori v Silicon Valley sú veľmi kreatívni a vymýšľajú, testujú kadečo. Stále prichádzajú rôzne aj dopyty od samotných influencerov, ale aj od samotných značiek. Ale my to vidíme tiež na štatistikách po kampaniach, že zrazu niektorý typ kampaní výstupov je zrazu veľmi nízky alebo veľmi vysoký a nedá sa to ovplyvniť, proste toto je žiaľ nevýhoda nemať vlastné médium vo svojich rukách a sú tam viaceré veci, čo sa stále menia a niektoré prinášajú potom postupne by som povedala, že pozitívny progres v rámci influencer marketingu a niektoré negatívne. Niektoré profily sa boria napríklad práve s takýmito výkyvmi. Úplne dávno si pamätám, v začiatkoch boli takéto výkyvy, keď mal niekto súkromný účet alebo firemný účet, vtedy sa to riešilo, že či má mať biznis účet alebo nie, lebo sa mu zdá, že keď to má prepnuté, tak tam má zrazu nižšie dosahy. Potom nám výkyvy v rámci týchto dosahov vznikali po pridaní štítku plateného partnerstva, tak vtedy influenceri tiež trošku špekulovali, úúú, tento štítok, keď tam dám, čo mám robiť, lebo mi klesli dosahy a začali tým pádom obchádzať toto označovanie reklamy a dávali tam napríklad hashtag. Ale tí influenceri, ktorí to poctivo robili a by som povedala tak uvoľnene, že kašlali na to a aj tak označovali tieto štítky plateného partnerstva, tak sa to tak očistilo ako keby a nemajú už dnes problém či dajú obsah s označením štítku plateného partnerstva alebo bez, tak vôbec tam nie sú výkyvy. Už tie výkyvy sú len tým, akú formu reklamy robia. A to je možno tým, že keď ja robím reklamu a reklamujem nejaké džemy, a ukážem ich, a tento džem výborný, mňam a som tam nie taká autentická a prirodzená ako v inej forme reklamy, kde robím dajme tomu tortu a ukazujem ako tá torta vzniká, tak tí sledovatelia prirodzene nedopozerajú to video alebo nedajú to srdiečko, lebo sa im to nepáči. To, že tam je ten štítok plateného partnerstva okej, môže aj nemusí to byť kvôli tomu. Takže je tam veľmi veľa faktorov, ktoré vstupujú do toho, aby ten daný obsah mal viac čísel alebo menej impresií.  
[00:46:14.800] - Nikola Šulíková Bajánová
No a úplne posledná otázka. Aj ste naznačili, že vlastne teraz prichádza Black Friday, tento podcast vyjde, ak sa nemýlim 20. novembra, takže ešte pred samotným Black Friday, ale to zľavové alebo nejaké nakupovanie väčšie asi sa začína už aj v influencer marketingu teraz, respektíve nakupovanie, teda to inzerovanie je toto to najexponovanejšie obdobie aj v tomto segmente?  
[00:46:38.590] - Jana Malaga
V rámci ecommercu sú najväčšie tržby práve v období november, december to nezmeníme a tým pádom, že influencer marketing do toho vstupuje, tak áno, aj influenceri sú najčastejšie dopytovaní v tomto období. I keď už sme napríklad postrehli, pri niektorých značkách, ktoré vedia, že budú mať aj tak prirodzený nápor z iných foriem online reklamy, tak influencerov vôbec neposilnili napríklad tento rok, pretože sa obávajú, že by nestíhali vyskladniť všetok tovar, tým pádom by mohla utrpieť ich reputácia a mohlo by to byť skôr kontraproduktívne, takže niektoré uvedomelé a etablované značky si už na toto dávajú pozor, čiže nerobia takéto experimenty, lebo sa v minulosti na tom popálili, ale niektoré značky áno. Chcú staviť na túto vlnu, že idú Vianoce. Neviem, či ste boli teraz akože v obchodoch, ale akože je november a ja už som mala problém v obchodoch, neviem, čo sa bude diať pred Vianocami. Takže ľudia sa možno aj toho boja, že radšej si nakúpim teraz, kým sú ešte čísla, oblečenie napríklad a kým ten sortiment ešte je, o to viac, keď bude v zľave. Samotní influenceri sú na to pripravení, ako som spomínala, tak oni teraz budú dávať sezónne príplatky alebo si budú limitovať spolupráce. A minulý rok sa nám stalo v tomto predvianočnom období, že influenceri už povedali, že je mi ľúto, už som obsadený plne na toto obdobie, môžeme sa baviť o budúcom rok.  
[00:48:02.560] - Nikola Šulíková Bajánová
Jasne. Dobre, ďakujem vám veľmi pekne za čas. Rozprávala som sa s Janou Malaga, špecialistkou na influencer marketing z Content agency.  
[00:48:11.920] - Jana Malaga
Ďakujem pekne.  
[00:48:14.790] - Nikola Šulíková Bajánová
Ďakujeme, že ste si vypočuli podcast Ekonómia ľudskou rečou. Budeme radi, ak náš podcast ohodnotíte a zazdieľate. Ja som Nikola Šulíková Bajánová a s ďalšou epizódou sme tu opäť v nedeľu. Podcast Ekonómia ľudskou rečou vám priniesol portál Skpodcasty.sk, kde nájdete všetky slovenské podcasty aj informácie o nich.