Znie to už trochu ako obohraná platňa. Inflácia požiera úspory, peniaze nechajte pracovať, nedržte ich na bežných účtoch a mali by ste investovať. Napriek tomu sme v čele štátov krajín OECD, kde ľudia svoje peniaze nechávajú ležať a znehodnocovať. 

V tejto epizóde podcastu Ekonómia ľudskou rečou, ktorý prináša portál skpodcasty.sk, sa Nikola Šuliková Bajánová rozpráva o investovaní s Radimom Krejčím, zakladateľom investičnej platformy Portu.  

Posledné roky trhom priali. Výnos indexu S&P 500, ktorý obsahuje 500 najväčších amerických firiem, dosiahol v roku 2019 viac ako 30%, potom viac ako 18% a v roku 2021 viac ako 28%.

Pri pohľade na vtedajšiu infláciu v Európe či konkrétne na Slovensku, sa môžeme baviť o viac než uspokojivom reálnom výnose. Časy sa ale menia a v tomto roku je zatiaľ S&P v mínuse viac ako 19%.   Otázkou tak je, ako si dnes nastaviť portfólio, či je čas na nákup akcií a či by nás mala znepokojovať ohlasovaná recesia.

Portu: https://www.portu.sk

Radim Krejčí: https://twitter.com/radimkrejci

Martinove videá o investovaní:

Kam investovať počas INFLÁCIE? Existuje investícia, ktorá ochráni vaše peniaze?

Prečo sa bojíme INVESTOVANIA? Prečo kupujeme len nehnuteľnosti?

Akým chybám sa vyhýbať pri investovaní? | INVESTIČNÉ CHYBY

PREČO by ste mali začať INVESTOVAŤ? Prečo je investovanie dôležité?

Podcast Ekonómia ľudskou rečou moderujú Martin Lindák a Nikola Šuliková Bajánová a prináša ho portál skpodcasty.sk

Sledujte Ekonómiu ľudskou rečou na YouTube.

Sledujte skpodcasty.sk na Instagrame alebo Facebooku.

[00:00:08.200] - Nikola Šulíková Bajánová
Znie to už trochu ako obohraná platňa. Inflácia požiera úspory, peniaze nechajte pracovať, nedržte ich na bežných účtoch a mali by ste investovať. Napriek tomu sme v čele štátov krajín OECD, kde ľudia svoje peniaze nechávajú ležať a znehodnocovať. Som Nikola Šulíková Bajánová a toto je podcast Ekonómia ľudskou rečou, ktorý prináša portál Skpodcasty.sk. Na striedačku sa v ňom rozprávam s Martinom Lindákom o rôznych ekonomických témach, na ktoré hľadáme zrozumiteľné odpovede. Ale keďže Martin nemá expertízu na všetko, rozhodli sme sa pozývať si aj hostí a hostky. Dnes sa preto o investovaní budem rozprávať so zakladateľom investičnej platformy Portu Radimom Krejčím. Predtým, než začneme pár základných informácií. Posledné roky trhom priali. Výnos indexu SNP 500, ktorý obsahuje 500 najväčších amerických firiem, dosiahol v roku 2019 viac ako 30 percent, potom viac ako 18 percent a v roku 2021 viac ako 28 percent. Pri pohľade na vtedajšiu infláciu v Európe či konkrétne na Slovensku sa môžeme baviť o viac než uspokojivom reálnom výnose. Časy sa ale menia a v tomto roku je zatiaľ SNP 500 v mínuse viac ako 19 percent s Radimom Krejčím sa pozrieme na viacero okruhov. Povieme si, ako si nastaviť portfólio, či je čas na nákup akcií, ale napríklad si povieme aj to, či by nás mala znepokojovať ohlasovaná recesia. A ešte dôležitá poznámka tento rozhovor neberte prosím, ako individuálne poradenstvo. Ak chcete s investovaním začať, obráťte sa na odborníkov. Pán Krejčí, vaša spoločnosť Portu pôsobí ako na českom, tak aj na slovenskom trhu. Tak by som možno začala otázkou, že aké rozdiely medzi českými a slovenskými investormi vnímate?  
[00:02:03.270] - Radim Krejčí
Tí rozdíly je nejsou nijak zásadne veľké. My sme teďka vstúpili i na poľský trh, kde tie rozdíly vidím daleko daleko vyšší. Nicméně určité samozřejmě odlišné veci vnímame. Jednak som si všiml, že samozřejmě s ohledem na nejakú sociodemografii sa mi zdajú Slováci trošku slabší v disponibilných příjmech, takže tam ta kupní síla asi není tak veľká, asi Slovákům nezbýva tolik peněz na investovaní jako Čechům. Zároveň jsem si všiml trochu mírne nižší úrovne edukace slovenských klientů, nerozumí tomu tolik, tomu investovaní jako třeba Češi, ale opravdu ten rozdíl je velmi zanedbatelný. Částečne tam ale vnímam i rozdíly v chovaní investičným a finančným, se mi zdá, že Slováci sú více emocionální, méně racionálni bych řekl. Češi se strašne zabývají poplatky, tím jak to vlastne funguje... U Slováků vidíme takový trošku jakoby trend zejména u té mladší generace, že je potřeba, aby to hezky vypadalo, aby to bolo trendy, aby to byl takový jakoby sexy produkt a myslím si, že dávají tomu trochu väčší význam než Češi těmto faktorům.  
[00:03:19.350] - Nikola Šulíková Bajánová
No ono tá slovenská finančná gramotnosť je známy problém. Keby ste si mohli tak trošku zapolemizovať, kde spravili, aj keď hovoríte, že nie je ten rozdiel veľký, ale kde spravili možno Slováci chybu alebo naopak Česi čo spravili dobre, pretože tá situácia je lepšia.  
[00:03:36.300] - Radim Krejčí
No možná to pramení z neaké historické zkušenosti. Přece jen tady máme pražskú burzu, ikdyž je to malá burza je tam pár titulů, nicméne tí tituly sú velké, sú to velké akcie, takže určitý zvyk tady je, což na Slovensku při té velikosti bratislavské burzy proste to tam není. Takže si myslím, že je to dano historii. Stejne tak Češi verzus treba Nemci je obrovský rozdil, protože ten trh v západnej Európe je rozvinutý, takže lide meli dostatek času se to naučiť. Takže ja si myslím, že ten rozdil pramení hlavne z te historicke zkušenosti a z tech nabitých zkušenosti tech lidi. V tomhle smeru sme trošičku na před. Inak co se týče třeba úrovne státní edukáce nebo přístupu ve školách, tam nevidím až zas tak veľký rozdil, protože ani u nás to neni nejak zvlášť slávne. My se snažíme tŕeba do škôl dostat nejakou finanční gramotnosť, nejaké předmety tohoto typu, úplne se to nedaří. Takže jako v obou dvoch zemích musíme začať od začátku, aby tam mladá generace vlastne už měla trošku jiný prístup k financím, k peňezůmm, uměla počítat... Třeba jsme narazili na základný problém s počítaní s procenty i s inflácí, že vlastne lidé vlastne těm pojmům a počtům vlastně nerozumí.  
[00:04:53.790] - Nikola Šulíková Bajánová
Čiže ten priestor na zlepšenie je na oboch stranách hranice stále veľký.  
[00:04:58.260] - Radim Krejčí
Presne tak a myslím si, že tady by ruku k dielu měli přiložit nejen vlastne vlády a státní vzdelávací systém, ale třeba i firmy, zaměstnávatelé, které by se na tom měli podílet, nebo i investiční platformy, jako jsme my. My deláme taky spoustu vecí, protože potřebujem prostě investori, kteří rozumí do čeho investují, to je vlastně to základní pravidlo.  
[00:05:22.020] - Nikola Šulíková Bajánová
No inak toto je jedna z vecí, ktorú už pri mnohopočetných rozhovoroch som riešila viackrát, teda rozhovoroch o investovaní. Ale ako sa napríklad vám darí ľudí presvedčiť, aby investovali? Lebo už len to musí byť veľký problém. Aspoň ja si to teda tak predstavujem.  
[00:05:38.180] - Radim Krejčí
Přesne tak, je to obrovský a zásadný problém vubec je přimjet k tomu přemyšlení, aby nenechávali peníze na svích učtech, protože tam reálne samozřejme tí peníze strácí hodnotu. Samořejmě je potřeba úplne na začátek, aby lidé si udelali nejakú vlastní finanční rozvahu rodinných financií, začali víc strategicky přemýšlet, plánovat jestli tí peníze, ktoré im leží na účte, tomu proste neleží zbytečne, kolik ich tam leží. A tohle sa snažíme vysvetlovat lidem, to je úplne ten začátek a samořejme potom nastupuje to, jaká forma investovaní, jaká rizika s temy, kterými instrumenty nebo formami investovaní jsou spojená, ale to už sú potom tí další vlastne kroky v tom celém procesu.  
[00:06:23.400] - Nikola Šulíková Bajánová
Ja vás tu len doplním, budem hovoriť za Slovensko. Prečítala som si nedávno správu, že napríklad Slováci alebo teda ľudia žijúci na Slovensku sú v podiele finančného majetku držaného na bežných účtoch a v konzervatívnych produktoch tretí v rámci OECD. A teda vieme si asi rovno aj vysvetliť, že prečo je to v čase takejto inflácie, dvojcifernej inflácie a možno teda aj rekordne vysokej inflácie od samostatnosti našich republík, že prečo je to problém.  
[00:06:52.080] - Radim Krejčí
My to máme podobně, obrovské množství penez je v podstate na bežných účtoch nebo bylo do posledných měsíců, teď se to trošku změní, lidé v Česku dávaji víc peníze na sporíci účty, protože proste u nás úrokové sadzby sú vyšší než v eurozóne, máme tím pádem určitou výhodu, lidé mohou spořit, ale je to obecný problém. Strašne penez leží na účtech a lidé nevjedí, co s temi peňezí dělat. Je tu teda ešte jeden fenomén, který bych zmínil a to je, že se Češi a Slováci v zásade se snaží dát na rady bánk, finančných poradcu, a to teda historicky nebo i to jak vidím ti možnosti, které teďka jakoby máme v moderní dobe, jak se dá efektivne investovat, tak to taky není úplne jakoby správne, jo. Cítim takou prostě jestli to je naše kultúra nebo nejaký kultúrny dědictví, že človek ve střední věku radši jde do té banky ať mu tam ten poradce ať mu tam ten bankéř něco řekne na té přepářce, ale to je proste jako za mně to je problém, protože samozřejme ten bankér řekne kup si tady tí tři fondy, s chodou okolností sú to fondy té banky, takže samozřejme prodáva vlastní produkty a nikdy nevíte jaké jsou za tím skryté vlastne pohnútky toho bankéře, neni to prosťe nezávislá rada a s tímhle tím my se snažíme taky trochu bojovať, že neni to jenom o tom, že vám nekdo poradí, lebo stát vás povedie za ručičku a řekne vám do čeho máte dávat peníze, penzijný fondy a podobne, ale je to o tom, aby ti lidé začali projevovat sami zájem o to investovaní, vlastne snažili se vyhledávat efektivní produkty. Tohle bylo veľmi patrné v dobe covidu, kdy spousta lidí bylo doma, nebyly v práci, měli pravdepodobne víc času si studovat na internetu různé veci ohledně investovaní a začali se o to zaujímat daleko víc, než když proste chodíte do práce, ráno tam přídete, odpoledne, večer prídete domu, nemáte na nic čas, tak potom zájdete občas do banky nebo vám nekdo zavolá jestli nechcete tenhle podielový fond, vy tam dáte peníze a potom jenom koukáte, že to bylo k ničemu. Takže takové sebevzdelaní, investice do sebe samá je strašne důležité a lidé by museli nenechávať tí věci na někom třetím, přoste na tom státú nebo na nějakých poradenských firmách.  
[00:09:11.820] - Nikola Šulíková Bajánová
Ono inak keď hovoríte, že investícia do seba samého, tak akýkoľvek článok, ktorý ponúka rady ako trebárs zbohatnúť, alebo že ako vôbec začať, tak že tá najdôležitejšia investícia je do samého seba a do svojho vzdelania. Ale na druhej strane možno ešte na doplnenie, že nemuselo to byť len tým, že sa ľudia vzdelávali, ale už sme začali sledovať tie trendy inflačné. Už naozaj sa začali dvíhať ceny už od pandémie, tak ľudia dookola počúvali, že vaše peniaze sa tým pádom akoby nieže znehodnocujú, ale jednoducho strácajú na hodnote. A možno aj to zafungovalo, lebo vzápätí na to, sa často opakovalo, že a investovanie vám pomôže. Investovanie je to, ktoré zamedzí takémuto negatívnemu efektu. No ale či už je to teda pre tú finančnú negramotnosť alebo jednoducho pre všelijaké rôzne iné dôvody, tak jeden mi stále z toho vychádza ako ten najvážnejší, že ľudia jednoducho nechcú nechať svoje peniaze niekde, kde ani nemajú predstavu, čo sa s nimi deje.  
[00:10:11.460] - Radim Krejčí
Je to pravda.  
[00:10:12.180] - Nikola Šulíková Bajánová
Toto by ma zaujímalo, áno že či sa s týmto stretávate často a že čo potom na to odpovedáte?  
[00:10:17.310] - Radim Krejčí
Určitě, proto jak jsem říkal nejdulezitejší je vědet do čoho investuji, což se úplne nedeje, proto sme Portu, naši investiční platformu, spustili, aby lidé mohli investovat efektívně a vědeli do čeho dávají peníze, takže tam vidí strukturu investíc, máme tam transparentne reporting, máme transparentní poplatkovú strukturu, což není obvyklé. Já bych se ešte zastavil, ale u té inflace, to ste řekla dobře, že tědka jako roste tá inflace, tak vlastne roste záujem o investovaní. Lidé si to začínajú uvědomovať, ale je třeba si uvědomiť, že vlastne to neni jakoby žádna novinka jo, oni ti peníze na tom účtu stráci hodnotu i když je inflace dve percentá, akurát to ty lidí vlastne tolik netížilo, tolik se tim nemuseli zabývat, ale když máte inflace kolem deseti procent, v Česku 18 procent, tak už samozřejme všichni přemýšlí co stemi volnými penezi udělat.  
[00:11:12.960] - Nikola Šulíková Bajánová
A potom je ale asi veľmi dôležité nespraviť nejakú hlúposť. Ako ste aj povedali, nedať tie peniaze do niečoho, čo nepoznám. Rovno sa spýtam. Existuje možno teraz nejaký produkt alebo čokoľvek, čo dokáže predbehnúť tú infláciu?  
[00:11:26.670] - Radim Krejčí
Ja si myslím, že to je strašne ťažké překonat tu aktuální měsíční medziroční infláci nebo aktuální měsícu medziroční inflaci a myslím si, že to neni ani úplne správně. My by sme si měli říci nejaký investičný horizont, na kterém chceme, aby ti peníze překonali tu pruměrnou infláce za ten investičný horizont. Takže když ja vím, že si chci investovať na duchod, to je třeba deset+ let, deset, dvadset, třidset let, mladí lidé mají dlouhý investičný horizont, tak si chci porazit tu inflaci na tech třiceti, dvadceti nebo deseti letech a ja veřím, že tá inflace, která je teďka takhle vysoká, tak zase spadne dolu. Ja nemužu kvôli tomu, že je těďka 17 procent začít se honiť za nejakoú proste príležitosti, ktorou mi nekdo někde představil, že zaručene porazí túhletú infláci, daleko odpovědnejší je proste začít investovat se stratégií na deset let nebo i více, proste dlhodobou stratégií a začít pravidelne investovat, protože tam je nejväčší pravdepodobnosť, že tí peníze reálne se začnú zhodnocovať, protože ta inflace si myslím, že v příštim roce asi pude dolu a nemá cenu delat unáhlená rozhodnutí těďka. Navíc, jak jsem říkal na začatku, není to úplne jednoduché, ja dokonce ani neviem o produktu, který by třeba tu českou infláci aktuálně porazil. Daleko stíženejší roly mají samořejme drobní investori a normální lidé, existujú produkty pro bohatší klientelu, ktorá může investovat těrba takzvaně kvalifikovane, existují fondy kvalifikovaných investic, existují venture investice, takže samozřejme bohatí lidé paradoxne nejaké príležitosti ešte mají, u normálnych lidí je to témnež nemožné teďka porazit tu aktuální infláci, ale jak jsem říkal, já bych se na to úplne nezaměřoval, není to správny přístup, neni to proste strategická nejaká záležitosť.  
[00:13:29.740] - Nikola Šulíková Bajánová
Čo by ste poradili možno ľuďom, ktorí si dali pred piatimi rokmi päť ročný investičný horizont a práve dnes akoby, nechcem povedať, že strácajú, ale teda sú asi aj také výsledky, že ten dosiahnutý výnos nie je taký, aký sa napríklad buď nie že sľuboval, ale stanovil na začiatku tej investície. Čo by mali robiť teraz, keď vidia, že ja som teda každý mesiac posielal tisíc korún českých alebo ja neviem 30 eur, to som asi neprepočítala úplne správne, ale a teraz zrazu tam nie je to, čo som si povedal, že tam bude.  
[00:14:01.390] - Radim Krejčí
Tak ja bych řekl jednou věc, vy pokud ste začala před peti lety, tak s nejvěčší pravdepodobností jste aktuálně krásne v pozitívnim teritóriu. My jsme třeba Porto zpušteli v 2018, já jsem tam od začátku, takže ja mám veškerá svoje portfólia vlastne v zelených číslech, takže nyní, i když vlastne bych naplnil nejákej ten svuj investičný horizont a cíl, tak já mužu peníze vybrat, bohužiaľ s nižším zhodnotením než jsem počítal, ale neni to žadna katastrofa. Samozrejme, problém je, pokud ste začala investovat na vrcholu v listopadu, v prosinci, na konci loňského roku, když trhy byly na maxime a teď potřebujete ti peníze vybrat, řeknime že ten horizont je extra krátký, takže to bych vubec nedoporučoval. Ale opravdu muže nastať situáce, že na konci investičního horizontu ste v záporných číslech, v tom prípade bohužel jediná rada je pokud ty peníze úplne nepotřebujete tak ješte počkať, protože teď se mi zrovna zdá, že se blížime k nejakému dnu na trzích a že se to může nebo mnělo by se a veřím tomu, že se to bude už jenom zlepšovať, protože infláce si myslím, že příští rok začne klesať, samozřejme to závisí na tom, jak dopadne konflikt na Ukrajine. To je samozřejme veľká neznáma, ale v našich projekcích počítame s tym, že druhá polovina příštího roku už bude lepší. Takže pokud ste sa dostala do této nepříjemné situace ako invest roka, tak bych radil proste vydržeť vybrat jenom třeba nezbytnou část investice a skusit pozdržet vlastně ten výdaj, pokud je to možné.  
[00:15:39.100] - Nikola Šulíková Bajánová
To je inak zase druhá vec, o ktorej sa nie úplne často alebo možno nie dostatočne zrozumiteľne hovorí je, že vy musíte jednoducho počítať s takýmto scenárom, že toto sa môže stať a keď tie peniaze budete potrebovať, tak je veľmi dôležité sa možno poučiť a pre budúcnosť si nastaviť tú hranicu rizika.  
[00:15:58.750] - Radim Krejčí
Ano.  
[00:15:59.440] - Nikola Šulíková Bajánová
Je nejaká poučka pre rozumnú hranicu rizika, aby sa teda človek nechytal alebo si netrhal potom vlasy?  
[00:16:06.820] - Radim Krejčí
Tak to souvisí samozřejme s tím, jak ste citlivá na to riziko a jak ho mieřite. Samozřejme riziko se meří nějákou volatilitou, nejakým objemom výkyvu na tech trzích. A vy si musíte říct na začiatku, tak vadí mi 20 procentní výkyvy, desaťpercentný výkyvy. Když vám vadí třeba päťprocentný výkyvy tak musíte už na začiatku jid do veľmi konzervatívnich druhú investic, což byly dříve spíše jakoby dlhopisové trhy, případne spořici účty, peněžný trh a podobne. Tohleto obvykle používají konzervatívni investoři, kteří chtějí jakoby ochrániť pouze ten majetek. Pokud ale máte delhší investičný horizont, tak určite přimíchat prostě akciovoú složku a tam se vyplatí opravdu jít do väčšiho rizika těch krátkodobých výkyvu, protože v průmieru, ten akciový trh vlastne poskytuje nejlepší pomer cena verzus výkon, respektíve riziko verzus výnosnosť potenciální. Ale je to strašne závislé přesne na tom dlouhodobem horizontu. Proto jsem říkal, před peti lety, před třemi lety, když si začala investovat, tak vlastne i když ste mněla třeba pouze akciové portfólio, tak ešte teďka niní ste pořád v pozitívnym teritóriu, přesto že tí výkyvy vlastne byly relatívne veľké.  
[00:17:25.180] - Nikola Šulíková Bajánová
Už ste povedali, že asi sa blížime k tomu maximálnemu dole na akciových trhoch. Nie som si úplne istá, že či je na tom konsenzus, ale bola teda na konci minulého roka na tých akciových trhoch, alebo teda bola tam nejaká bublina a ona praskla? Alebo ako sa na to pozeráte vy?  
[00:17:41.680] - Radim Krejčí
Ja to za bublinu nepovažuji. Ja si myslím, že to reflektovalo nejaký pozitívny vývoj ekonomík vě svetě. Samozřejme, ti akce a cenné papíri byli ,,drahé", historicky. Na druhou stranu, jako myslím si, že to bublina nebyla, do hry proste vstúpila válka na Ukrajině, to což asi nikdo nepředpokladal, nebo mizivé množství analytiku to možná předvídalo, ale fakt si to nikto nemyslel, takže bych to neoznačil za bublinu, ale za proste jakoby krízový vývoj, nečakaná udalost, což samozřejmě k vývoji na trzích patří a myslím si, že vlastně protože to nebyla bublina, protože tí ekonomiky byli nastavené dobře, tak se zase začne postupne vracet, pokud uvidíme nejaké pozitívni signály ohľadne proste politiky, války na Ukrajine a ekonomík. Jediné co ješte k čomu vlastne tahleta krize vede a co vnímame jako že zo strategického uhlu pohledu může být důležité je, že ta válka vede k určitému jinému pohledu na rozložení investic, protože samozřejmě Európa bude tlačit na vetší sebestačnosť, vetší energetickú sobestačnosť, možná se to projeví ešte ve větší poptávke po obnoviteľných zdrojích energie, po zelených energií. Což předtým bylo řekneme hodně politické gesto. Ten tlak Evrópy na ekológii a podobne, teď si myslím, že to dostáva daleko racionálnejši jakoby tvar a my by sme to při strategickém vlastne vytvárení tich portfólií a při tom sestavovanítých těch vašich investíc, jak mají být krásne zložené, tak tohleto to je potřeba na to myslet a možná přeskupit trochu portfólio.  
[00:19:29.980] - Nikola Šulíková Bajánová
A máte napríklad nejaký tip? Lebo zase veľa ľudí si hovorí, že by nie veľa ľudí, ale zachytila som teda aj také články, ktoré radili, že teraz sa dá zarobiť na komoditách, ale predsa to nie je komoditách typu zlato, ropa a podobne, ale to predsa nie je produkt pre asi retailových alebo bežných ľudí. Čiže tak ako preskupiť to portfólio?  
[00:19:52.630] - Radim Krejčí
V súčasné době komodity samozřejme šli s tou krízy na horu, energetické komodity zejména, na druhú stranu todle si měl človek říkat před tou válkou, pokud by jsme byli jasnovidci a vedeli, že takhle dopadne, tak si všichni kupili prostě ropu a zemný plyn nakúpili dopředu a kúpili si energetické komodity. Ale teď jsme třeba v situácii, kdy už mi to tak výhodné nepříde investovať do komodít, protože vlastně ten nárust už tam byl a vy si to zase budete kupovat jakoby draze. To znamená, já bych spíše jako využil stávající vývoj na trzích k tomu, že teďka začnu investovat třeba do toho akciového trhu, protože akcie sú levné, jo je potřeba nakupovat to, co je levné a už nenakupovat to, co je drahé a to se týká samozřejme i kapitálových trhu. Je tam zajímavá ješte samozřejme věc, roste třeba význam alternatívnych investícií. To sem nezminil. Myslím si, že dobrá ochrana proti infláci mohu byt zberatelské predmety. Napríklad zlato třeba, velmi populárny zlato v Česku i na Slovensku mi nepríde úplne teďka ideální ani se nezdá, žeby to chránilo proti inflácii, protože i cena zlata v podstate v súčasnej dobe klesá.  
[00:21:11.830] - Nikola Šulíková Bajánová
Dokonca som aj čítala, že okrem zberateľských predmetov sa dá vlastne, no „investovať“ aj do českej koruny, že vlastne Slováci by mohli aj takýmto spôsobom investovať.  
[00:21:22.630] - Radim Krejčí
Je to pravda. My v České republice máme dokonca na Portu investičný produkt, který jse jmenuje investiční rezerva, který nabízí zhodnocení 6,5 procenta ročne, je to uročená hotovost, to znamená témeř bez rizika, ale je to v českých korunách. Bohužel, somozřejmě země, které maji euro, tak tam úrokové sadzby nastavuje Európska centrálni banka a tam bohužel je to samozřejme velmi nízko, ale pokud investujete takhle v korunách nebo do korún, tak samozrejme když to potom budete chtít tú investíci vrátiť spadky do eur tak berte ešte na sebe riziko menového kurzu.  
[00:22:10.040] - Nikola Šulíková Bajánová
Množia sa aj správy, že nás čaká recesia. Teda niektorí už aj hovoria, že už pomaly tu aj je. Potom, že recesia príde do Európy dokonca skôr, ako do Spojených štátov. Ako sa zariadiť, keď človek počuje takúto správu v tých medziach investovania?  
[00:22:25.580] - Radim Krejčí
Ja si myslím, že tá recese možná příde. Možná to bude jenom stagnace, dokonce si myslím, že je to řízený přechod do recese, protože i když se podívame na Spojené státy americké a ich centrálni banku FED, tak tá otevřene říká, že pokud inflace bude vysoká, tak cilene pomocí zvyšovaní úrokových sadzeb vlastne navede tu ekonomiku do recese, protože jedinou možností, jak vlastne skrotiť inflaci je utlumit poptávku. Pokud samozrejme nedokážeme ovplyvnit tu nabídkovou stranu, tak my musíme proste znížiť poptávku, a to je vlastne ta recese. Kupuje se meně zboží, vyrábí se meně zboží, ceny pudou dolu. Takže ja to vnímam, že áno, pro nás, jako obyvatele Čech, Slovenska, je to negatívny, budem se muset uskromniť. Na druhú stranu, povede to k návratu vlastne ekonomík do normálu, ke skrocení té zlé inflace a co se týče práve investic a kapitálových trhu, tak ja si myslím, že ve chvíli, kedy vlastne se ukáže, že ti ekonomiky jdú do recese a že klesá infláce, tak paradoxne tí trhy už začnou pomalu růst, protože vlastne ti akciové trhy už předímají předem co se stane v budúcu, to znamená ten zájem o akce už začne být daleko vyšší, i když bude jakoby recese, takže paradoxne se mi zdá a znovu mi z toho vychází jediný záver, že teď by mohla byť ta vhodná doba vlastne začít investovat. Ešte před tou recesii.  
[00:24:01.550] - Nikola Šulíková Bajánová
Toto je inak taká filozofická, nie úplne pragmatická otázka a vraciam sa ňou k niečomu, čo sme vlastne rozoberali už trošku skôr a presne ide aj o tie akciové trhy. Hovoríte, že vlastne to bol len krízový vývoj. A mňa by zaujímalo, že ako si predstaviť, že až pokiaľ môžu rásť podľa vás tie akcie? Lebo rozumiem, že áno, bolo to uťaté najskôr pandémiou, potom to bolo uťaté vojnou, ale keby neprišli, čo je samozrejme taký trochu čo by bolo keby, ale že určite vnímate aj vy tu rovinu debaty, že tiež to asi nemôže ísť do neviem kam, ale tak akože ako má bežný človek pochopiť, že stále to rastie, stále stále sa zväčšuje ten objem tých investícií, presne napríklad do technologických spoločností a kde je potom ten strop?  
[00:24:48.620] - Radim Krejčí
Kde je strop to vám asi neřeknu úplne. Je potreba si uvedomit, že i tá ekonomika samozřejme roste a pokud máte dobre sestavené portfolio ze správnych jakoby akciových společností a vidíte, že tí zisky těch firem proste rostov, že dokážu třeba zvyšovat marže nebo zvyšovať ceny svých výrobků, takovým typickým příkladom je třeba Apple a akce Applu, proste je to nebo byla to zdravá firma, která každý rok přinášela nové aj Iphony na trh ti byli čím dál tím drahší, lidé to kupovali, měli na to peníze, tak samozřejme hodnota té firmy neustále roste a ten samozřejme niekde narazí to na limit až prestaneme kupovat Iphony, takhle bych si to jako laicky představil, a takhle to funguje s celým trhem. Proste na tom americkem trhu konkretne se objevují nové a nové firmy, Tesla tu pred x lety vůbec nebyla a najednou je to najhodnotnejší značka sveta pomalu. Takže takhle je potřeba si to predstaviť, že vznikajú firmy, sú tam zaujímavé firmy, vypadávají možna nejaké iné firmy, kterým se tolik nedaří, proto ale já bych měl mít tu investíci diverzifikovanou třeba do toho indexu SNP 500 a ja verím tomu, že jakoby v te Americe bude vždycky více firem, které jsu úspešné než těch neúspešných. Áno, i v tom indexu SNP 500 jsou firmy neúspešné, tí potom z toho indexu vypadávají a táhnou vlastne tú výnosnosť dolů, ale nahoru ji táhnou zase tie úspešné firmy. A ja veřím tomu, že budou vznikat a budú tam existovat i nadále. Pokud samozřejme tohleto by bylo, tenhle předpokladat, tak ano, asi by měli akciové trhy naraziť někedy na nejaký limit. Ja si myslím, že ješte nenarazili. Operujeme třeba s nejakým prumerným růsem akciového trhu 8 až 10 procent ročne tím, že sa zvyšuje proste hodnota, zvyšují ji zisky firiem, je to dáno a neznamená to, že jeden rok ti trhy nemužu stagnovať a ďalší rok vyskočiť o 18 procent, ďalší rok zase můžou poklesnout, ale v průmieru historicky to takhle bývá.  
[00:26:50.660] - Nikola Šulíková Bajánová
Dobre, tak na záver viem, že je to veľmi ťažké, pretože to závisí naozaj od individuálneho investora dávať všeobecné rady, nechcela by som byť asi vo vašej koži, ale tak poďme si na záver zhrnúť, že čo by teda mali robiť možno ľudia, ktorí ešte ani nezačali investovať, čo by mali robiť teraz a čo by mali robiť možno takí, ktorí už tomu trochu rozumejú a možno už aj niečo skúšali?  
[00:27:17.300] - Radim Krejčí
Tak lidé, kteří ješte nikdy neinvestovali, tak bych samozrejme se podíval na to, načetl si nieco o tom, jak trhy funguji, jak investovani funguji, udelal bych si nejakou finanční domácí rozvahu, to znamená jestli mi zbýva dostatek přostredku v hotovosti na pokrytí bežných vydajú. Říká se, že by ste mnela mít na účtu tři až šesť měsíčnych platu na pokrytí proste i nenadálych třeba věcí, něco se vám stane v byte, budete muset nieco opravit, vymeniť pračku a podobne. Ale pokud vám zbývá trochu vic tehle penez, tak s temi už je potřeba začít nejakým spusobem hospodáriť investične, nechat je pracovat, abyste nepracovala vy jenom na ti penize, ale vy máte i nejaký kapitál, který proste musíte rozmnožovať. V tedle chvíli kdy zistíte, že ano, mám nejaké volné peníze a nebo mesíčne vydelávam nejaké peníze a neco mi z toho zbyde na pravidelnú investice, tak bych se začal starat o to, do čoho ty peníze dát a na jakou dobu. Pokud mám investičný horizont třeba tři roky a více, nebo si chci treba investovať spořiť na duchod, tak bych se začal zabývat, tím do jakých akcií nebo do jakých akciových portfólií ty své peníze dát. Bych si to portfolio určite skladal z vetšiny z akciove slošky a tam bych se díval na to, u koho investuji, do čeho investuji, jak moc je takzvane diverzifikované to me portfólio. Určite bych si nekupoval jednu akcie, to je práve ta nízka diverzifikáce. Je potřeba mít spústu akcií a spoustu akcií, aby se to riziko rozmnernilo. Dokážete napríklad mít tím, že bude to investovat do ETF fondu. Potom bych se podíval na poplatky té společnosti, která mi poskytuje tu investíci, jestli to neni zbytočne drahé, za co platím a jak se tá vlastne investiční firma k mim vlastne peňazum chová. Dával bych si pozor na extra výhodné nabídky na první pohled. Nebyl bych asi príliš chamtivý, takove to potřebuju rychle a 17 procent, protože inflace je 17 procent, to je přesne ten špatný přístup, takže musím byť nohami na zemi, ne vše, co proste slibuje extra výnosy je dosazitelné nebo bezpečné a samozřejme i je dôležitá ta bezpečnosť té samotné firmy nebo emitenta nejakého cenného papiru. To znamená, kdo stojí za firmou, jestli je ta firma regulovaná Národní banku Slovenska nebo Európsku centrálni bankou alebo Českou národní bankou a podobne. Takže to sú asi ti základní přístupy. Určite bych začal investovat pravidelne a potom samozrejme si hlídal nejakú disciplínu. Ješte bych mohol říct, že třeba jako úplne nejsem fanda nejakého časovani trhu, jako snažiť se čekat na najvhodnejší príležitosť a vrhnúť do tech investic nejvíc peněz, bývá chybná strategie, protože minimálne v polovine prípadu se netrafíte a udělat chybu zbytočnou. Je lepší to rozkladat na delší dobu.  
[00:30:16.760] - Nikola Šulíková Bajánová
Ďakujem za rozhovor. Rozprávala som sa s Radimom Krejčím, zakladateľom investičnej platformy Portu.  
[00:30:22.910] - Radim Krejčí
Ja děkuji za rozhovor. Děkuji nashledanou.  
[00:30:25.730] - Nikola Šulíková Bajánová
Ešte dodám, že Martin predsa len pripravil video, v ktorom v krátkosti rozoberá túto tému. Takže ak sa chcete dozvedieť viac a máte radi čísla, určite si pustite aj jeho video napríklad na YouTube s názvom Ako investovať počas inflácie. Ďakujeme, že ste si vypočuli podcast Ekonómia ľudskou rečou. Ak by ste sa o téme, ktorú sme rozoberali chceli dozvedieť aj niečo iné, pozrite si Martinove video, ktoré nájdete na rovnomennom YouTube kanáli a stránke Ekonómia ľudskou rečou. Budeme radi, ak náš podcast ohodnotíte a zazdieľate. Ja som Nikola Šulíková Bajánová a s ďalšou epizódou sme tu opäť v nedeľu. Podcast Ekonómia ľudskou rečou vám priniesol portál skpodcasty,sk, na ktorom nájdete všetky slovenské podcasty aj informácie o nich.