„Klimatické zmeny nemôžu byť niečo, čo sa udeje len v Paríži, ale tak, aby to ľudia chápali, nielen aby to bolo technokratické,“ hovorí ekonóm, pedagóg na vysokej škole a bývalý politik Miroslav Beblavý.

O Slovensku hovorí, že zelené témy vnímame ako menej dôležité a je to preto, lebo musíme nájsť cestu ako dobiehať životnú úroveň s tým, aby to bolo udržateľné a to je podľa neho ťažšie ako Švédsko.

Tento diel klíma podcastu je o svetovej aj slovenskej politike. O tom, ako bude vyzerať svet bez fosílnych palív a čo to môže urobiť s demokraciou. Či vyrieši svet klimatickú krízu pokojne alebo ak hrozia konflikty, kde a prečo.

Hovoríme aj o tom, ako by mali politici hovoriť o klimatických politikách, aby ich ľudia prijímali pozitívne. A ktoré krajiny to už teraz robia lepšie ako iné a v čom. Či je náhoda, že väčšina mladých klimatických aktivistov sú ženy a dievčatá. A či sa dá misia boja s klimatickou krízou prirovnať ku Kennedyho plánu pristáť na Mesiaci.

Beblavý ide učiť na politickú školu Science Po a tak sa rozprávame aj o tom, ako sa budúci politici učia o tom, akou veľkou výzvou je klimatická zmena a ako ju uspokojivo riešiť. A vôbec o tom, či mladým ľuďom dostatočne komplexne vysvetľujeme, čo hrozí a ako z toho von.

Pýtame sa ho aj na to, ako on rieši tému klímy vo svojom súkromnom živote a či sú ľudia oprávnene nahnevaní na politikov, že robia málo.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.