„Bolo to pre mňa extrémne náročné, zvieralo mi žalúdok a ťažko som sa z toho spamätával,“ hovorí o tom, čo videl v teréne na južnej Morave zničenej tornádom meteorológ Tomáš Púčik.

„Chodíme do terénu, aby sme zistili, aké intenzívne to tornádo bolo a aká rýchlosť vetra spôsobila dané škody,“ vysvetľuje, prečo teraz celé dni trávil vonku rozhovormi s ľuďmi a mapovaním zničených domov.

Tento diel je celý o tornádach, nielen o tom, ktoré ničilo domy a prenášalo strechy, autá či sedemtonovú maringotku na Břeclavskú a Hodonínsku, ale aj o všetkých ostatých. Tých, ktoré sú v kronikách a štatistikách, ale aj tých, ktoré ešte len vzniknú. Prečo je také ťažké ich predpovedať, môže ničivé tornádo zasiahnuť aj Slovensko a našli vedci súvis medzi intenzitou tornád a zmenou klímy.

Tomáš Púčik pracuje v Európskom laboratóriu pre výskum intenzívnych búrok. A vo svojej dizertačnej práci sa venoval prostrediam, v akých sa vytvárajú V Európe intenzívne búrky a ako sa tieto prostredia budú meniť v budúcnosti pod vplyvom klimatickej zmeny. V podcaste však hovorí nielen ako vedec, ale aj o tom, ako ľudsky prežíval dni v teréne a čo ho fascinuje na búrkach.

Rozprávame sa aj o tom, či vedci potvrdili, že s postupujúcou klimatickou krízou sa bude zvyšovať frekvencia tornád. Či vieme, akú funkciu majú tornáda v atmosfére alebo prečo sa termín „tornádo“ za socializmu u nás nemohol používať.

Budete počuť aj výpovede samotných obyvateľov tvrdo zasiahnutej Moravskej Novej Vsi.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.