„1,5 je reálnych, ale nehovorím, že za súčasných podmienok, jeden a pol je maximálne oteplenie, ktoré chceme dosiahnuť v roku 2100. To, že sme teraz na 2,4 neznamená, že 1,5 je nereálnych. Ale nie je reálnych s týmito záväzkami,“ hovorí Gabriela Fischerová, ktorá viedla tím slovenských vyjednávačov na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe (COP26).
Od tejto konferencie sa globálne veľa čakalo. Konala sa po tom, ako správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu jasne povedala, že za otepľovaním je človek.
Z 26-tich COP-ov, ktoré sa doteraz konali, reprezentovala Gabriela Fischerová Slovensko na 19-tich. Myslí si, že ten ostatný, ktorý skončil dva týždne dozadu, bol úspešný. V podcaste vysvetľuje, prečo je o tom presvedčená.
„To, že sa mladí zaujímajú o problematiku zmeny klímy, nám hodne pomohlo, že sa vyjednávanie posúva. To treba povedať. Kým zmena klímy pred 10-timi, 15-timi rokmi nikoho veľmi nezaujímala, tak ani politicky sa tomu nevenovala veľká pozornosť – čo je pochopiteľné, polici riešia tie problémy, ktoré trápia ich voličov,“ povie tiež Fischerová.
Hovorí aj o tom, čo musíme urobiť, aby sa číslo 1,5 stalo reálnym stropom globálneho oteplenia, prečo sa v Glasgowe delegáti nestretali s protestujúcimi mladými ľuďmi a aké príležitosti zmena klímy do budúcnosti ľudstvu prináša.
Hostkou prvého dielu tretej série Klímapodcastu denníka SME, ktorý je o glasgowskej globálnej klimatickej konferencii a o tom, ako klimatickú zmenu zastaviť, je naša hlavná vyjednávačka a riaditeľka sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia Gabriela Fischerová.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.