„Zdraví ľudia v podstate nie sú ohrození tepelnými extrémami. Keď je v lete horúco, tak zdravý človek je samozrejme viac unavený a viac vyčerpaný, ale riziko fatálneho dopadu na jeho zdravie je celkom malé. Povedzme, že vek ani nie je taký rizikový faktor, ale u starších ľudí je riziko chronických chorôb, ktoré zhoršujú termoreguláciu,“ hovorí Aleš Urban, ktorý sa venuje humánnej bioklimatológii.

Na otázku Kataríny Kozinkovej, ako teda pripraviť telo na horúčavy, hovorí: „Univerzálna rada je snažiť sa byť zdravý a udržovať sa fit.“

„Sú to veci, ktoré som si ako študent alebo dieťa neuvedomoval. Proste som si hovoril, tak tento rok je teplejšie leto, inokedy je chladnejšie leto. Horúčavy a extrémne teploty sú neviditeľná hrozba. Nelámu sa stromy, neprevracajú sa vlaky, nie je to veľmi vidieť. A potom, keď sa človek pozrie na dáta, tak to tam je vidieť celkom jasne,“ povie tiež Urban.

Štvrtý diel Klímapodcastu je o zmene klímy a našom zdraví.

Ako sú naše mestá a dediny pripravené na extrémne teplá? Ako často a aké veľké horúčavy nás čakajú v blízkej dobe? A čo okrem horúčav nás ešte čaká v miernom pásme? Čo zaujímavé vybádali humánni bioklimatológovia po celom svete?

Hosťom tohto dielu Klímapodcastu je klimatológ Aleš Urban. Vyštudoval fyzickú geografiu a geoekológiu a teraz pracuje v Ústave fyziky atmosféry českej Akadémie vied.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.