„Vidíme, že spoločnosť v každodennom živote nie je spokojná. Je dôležité povedať, že sme sa na tú otázku pýtali pred tým, než sme sa akokoľvek zmienili o zmene klímy. Takže táto otázka nie je vôbec nijako kontaminovaná témou zmeny klímy. Životný štýl je spojený so stresom, frustráciou, únavou, vyčerpaním. Ukazuje sa, že toto je dokonca väčšia téma, ako by sa mohlo zdať,“ hovorí environmentálny psychológ Jan Krajhanzl.

Považujú Česi a Češky zmenu klímy za dôležitú? Veria vedcom? Z čoho majú obavy? Ako sa pozerajú do budúcnosti? Vidia aj nejaké prínosy, ktoré môže adaptácia na zmenu klímy Česku priniesť? Ako sú ochotní meniť svoje správanie? Ako na nich hovoriť, aby o zmene klímy počúvali?

„Nie sme v pozícii, aby sme politikom mohli vystavovať vysvedčenie, ale koniec koncov, vystavili im ho respondenti a respondentky z nášho výskumu. My sme sa ich priamo pýtali na konkrétne inštitúcie, či sa majú zaoberať ochranou klímy viac alebo menej. A všade: vláda, médiá, školy, vedci, všade česká verejnosť s vysokým percentom odpovedala, že sa majú ochranou klímy zaoberať viac,“ dodáva Krajhanzl.

„Výsledky ukazujú, že tu chýbajú známe, dôveryhodné a rešpektované osobnosti, ktoré by s českými divákmi, poslucháčmi a čitateľmi hovorili o ochrane klímy spôsobom, ktorý je im blízky,“ hovorí sociológ Tomáš Chabada.

Krajhanzl a Chabada pracujú na Masarykovej univerzite v Brne a obaja sú členmi českosloveského tímu vedcov a vedkýň, ktorý v Českej republike realizoval veľký prieskum verejnej mienky o zmene klímy. Vo ôsmej epizóde tretej série Klímapodcastu odpovedajú na otázky Kataríny Kozinkovej. Okrem iných aj na tú, prečo by výsledky českého prieskumu mohli zaujímať aj Slovákov a Slovenky.

Tím Jana Krajhanzla a Tomáša Chabadu teraz pracuje na zrkadlovom prieskume, ktorý realizujú na Slovensku. Hotový by mohol byť pred koncom leta.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.