Predstavte si, že by vás vaša mama nenaučila umývať si ruky pred tým, ako si sadnete k stolu. Chceli by ste si to vedome pripomínať každý deň? Myslím, že nie. 

Zvyky a rituály odbremeňujú našu myseľ pri činnostiach, ktoré robíme akosi automaticky, akoby sme si ich ani nevšímali. Tým sa však ich sila nekončí. My ľudia máme prirodzenú averziu voči neplánovaným situáciám. Naopak, keď máme pred sebou situáciu, ktorú si môžeme dobre naplánovať, cítime sa príjemne a pokojne. Práve zvyky či rituály vytvárajú takúto zónu konfortu a istoty.

Prečo má zmysel zaviesť rituály a povinnosti?
Deti môžu prostredníctvom rituálov povinností sa stať spolutvorcami fungovania dňa v rodine a my ako rodičia ich môžeme tak pripraviť tak hravo na ich neskorší život. Okrem toho stúpa tak ich pocit dôležitosti a nenahraditeľnosti vrámci rodine, vďaka tomu, že sa spolupoldielajú na dennom konaní vrámci rodiny. Je to omnoho silnejšie ako keby sme len deťom verbálne povedali, ako sú pre rodinu dôležitý. Pridelenými povinnostiami si to reálne uvedomujú, že sú dôležitou súčasťou celku.

Čo by mali spĺňať rituále?

Rituále či povinnosti, pre ktoré sa rozhodneme, by sa mali diať v prvom rade pravidelne. Je však dôležite, aby mali aj trochu hravú formu, teda nielen vypracovať set s nepríjemnými povinnosťami, ale zaradiť tam aj také, ktoré ich budú baviť a motivovať (napríklad raz do týždňa kino večer s deťmi).

Rituále a povinnosti by mali byť primerané veku, pričom už 2 ročné dieťa zvládne menej náročné úlohy (napríklad si odložiť zubnú kefku vždy do pohárika na kefky, či zavesiť uterák po použití na háčik prípadne uložiť topánky po vyzutí vždy na to isté miesto v poličke). Čím sú deti staršie, o to náročnejšie samozrejme môžu byť aj pridelené povinnosti.

Príklady na rituály z mojej rodiny:

–        Odpratať zo stola

–        Prestrieť stôl pred jedlom

–        Odpratať špinavé prádlo po uprataní

–        Odnesenie flaše zo stola do komory

–        Pred jedením si umyť ruky

–        Po jedení si umyť zuby

–        Po príchode z vonku si najskôr umyť ruky mydlom

–        Vyniesť smeti

–        Pred spaním si prečítať spoločne rozprávku

Dúfam, že vás táto téma zaujala a že vás to motivuje zaviesť niektoré rituály a povinnosti aj vo vaších rodinách, s vašími deťmi.

Témou zvyky som sa už zaoberala v epizóde 11, ak vás táto téma zaujala, nezabudnite si túto epizódu takisto vypočuť.

Ak vás môj podcast zaujal, nezabudnite ma navštíviť tiež na mojej stránke – www.mamatalks.sk

Takisto ma nájdete na sociálnych sieťach, či už na instagrame alebo facebooku.

Teším sa na vašu návštevu.