Hovorí Kristína Tormová, ktorá pred 10 rokmi predčasne porodila dvojičky. Ako si na to obdobie spomína, čo ju to naučilo, čo ako mama predčasniatok potrebovala najviac a čo zo svojej skúsenosti odovzdáva ďalej dnes? Prinášame vám ďalšiu časť relácie Pre mamy s Babsy venovaný pokračovaniu témy predčasne narodených detí.

Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy svojim nákupom akýchkoľvek plienok značky Pampers.

Na Slovensku sa každoročne narodí okolo 4 a pol tisíc predčasniatok, čo predstavuje zhruba 7 až 8 % zo všetkých narodených detí. Predčasne narodené deti sú vystavené vyššiemu riziku zdravotných problémov, medzi ktoré patria problémy s dýchaním, trávením, rastom či vývojom mozgu a nervového systému. Blížiaci sa 17. november oslavujeme Svetový deň predčasniatok, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a pozornosť. Sú to malí bojovníci, ktorí si zaslúžia náš veľký obdiv a empatiu, rovnako tak aj ich rodičia.

O tom, ako vyzerá život s predčasne narodenými deťmi, na čo všetko sa treba pripraviť a kde vyhľadať pomoc sa Babsy Jagušák rozpráva v novej časti relácie Pre mamy s Babsy s hostkami – mamou, scenáristkou, spisovateľkou, moderátorkou a herečkou Kristínou Tormovou a prezidentkou OZ Malíček Ľubicou Kaiserovou. V rozhovore dnes sa okrem iného dozviete:

– Ako si na to náročné obdobie spomína Kristína Tormová a prečo spolu s odborníčkou, s ktorou sa práve vtedy spriatelili aj v súkromí, hovorí o tom, že je dôležité mať bonding s predčasniatkom v úplne inom rozmere než len krátko po pôrode.

– Porovnanie, ako dnes doba pokročila, dokonca už aj od čias pôrodu Kristíny, ktorá si túto situáciu prežíva znova, pretože je oporou svojej blízkej v jej rodine, kde sa narodilo bábätko v 24. týždni tehotenstva.

– Ako vznikol OZ Malíček a prečo je dôležité nielen pre rodičov predčasne narodených detí.

– Ako prebieha deň v perinatologickom centre, prečo sú sestričky vlastne monitormi bábätiek a ako veľmi sú dôležité pri záchrane predčasne narodených detí.

– Že aj taká maličkosť ako nové plienky od Pampers pre predčasne narodené deti zrazu dokáže pomôcť a odbremeniť zdravotníkov i rodičov. Dnes je až neuveriteľné, ako si ešte pred tromi rokmi pomáhali každý sám, napríklad aj strihaním dámskych vložiek na menšie kúsky, keďže ide o naozaj malé plienočky.

– Prekvapivý fakt, že aj káva pomáha predčasne narodeným deťom.

– Prečo je objatie matky, ktorá si predčasným pôrodom sama prešla, iné ako ostatné.

– Kde hľadať pomoc a čo potrebujú rodičia predčasne narodených detí a čo potrebujú samotné predčasniatka, aby vedeli napredovať nielen v boji o život, ale aj neskôr, v boji o svoj plnohodnotný život bez následkov.