Možno ste to už niekedy zažili: prvý dojem môže byť veľmi klamlivý. A to napriek tomu, že sa zdá logický.
Napríklad ľudská DNA neobsahuje len dôležité časti, v ktorých sa ukrýva kód na tvorbu jednotlivých proteínov, ale aj niečo, čo vedci dlho nazývali odpad (z anglického junk DNA, pozn. red.). Na prvý pohľad totiž tieto reťazce nemali žiadnu úlohu. Aspoň to si mysleli doposiaľ.
Ukazuje sa však, že všetko môže byť inak.
Výskumy tiež odhaľujú, že prvý dojem môže zavádzať aj pri hypochondroch. Mnohí si pri tomto slove predstavia ľudí, ktorí sa prehnane starajú o svoje zdravie a každý deň sedia v ambulantnej čakárni. No zo zistení švédskych vedcov vyplýva, že ľudia, ktorí trpia hypochondriou, sa nedožívajú vyššieho veku. Naopak, majú tendenciu zomierať skôr.
Pravidelne, raz za mesiac sa Vizita zmení. Odborné rozhovory vystrieda priateľská debata. Redaktorka Denisa Prokopčáková sa v nej totiž bude rozprávať s biologičkou Simonou Schwarz, ktorú možno poznáte aj z podcastu Dve baby aj o vede.
Tento týždeň sa pozrú na záhadné úseky DNA aj nečakané zistenia o hypochondrii.
Odporúčanie:
Biologička Simona Schwarz vám tento týždeň odporúča sci-fi knihu Hora v mori, v ktorej vedci objavia vysokointeligentný druh chobotnice. Denisa Prokopčáková zase Genetiku od Eduarda Kočárka, ktorá ponúka ucelený výklad stredoškolského učiva.
_
Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Odoberajte aj newsletter Vizita na sme.sk/vizita
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.
See omnystudio.com/listener for privacy information.