Bolesti svalov, kĺbov a hlavy, ale aj únava, kašeľ, vysoká horúčka, bolesti hrdla, zimnica či nádcha patria medzi typické príznaky chrípky.

Ak sa toto ochorenie nelieči, môže spôsobiť vážne komplikácie. Napríklad zápal pľúc, srdcového svalu, mozgových blán, ale aj smrť. Najčastejšie podľahnú chrípke starší ľudia, ktorí majú nad 65 rokov.

„Chrípku veľmi podceňujeme. Mnohí ľudia nezomierajú na priamu infekciu chrípky, ale začnú mať zdravotné problémy až po určitom čase. Hoci sa s vírusom nespájajú, často bol hlavným stimulom, vďaka ktorému sa spustili. Daný človek potom trpí do konca života chronickým ochorením alebo mu môže zlyhať srdce,“ vysvetľuje v podcaste Vizita virologička Tatiana Betáková, ktorá pôsobí na Prírodovedeckej fakulte univerzity Komenského v Bratislave a v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied.

„V súčasnosti dokonca vieme, že prekonanie infekcie vírusom chrípky môže viesť k vývoju demencie,“ dodáva.

V rozhovore s redaktorkou SME Denisou Koleničovou vysvetľuje, ako vírus chrípky vyzerá, prečo by sme sa proti nemu mali dať každý rok zaočkovať, koľko má variantov a ako vedci vyberajú, na ktorý zacielia vakcínu.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Vizita a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.