Zápal pľúc opakovane trápil speváka Miroslava Žbirku a podľahol mu aj známy autor slovenských rozprávok, Pavol Dobšinský.

Národný portál zdravia uvádza, že na zápal pľúc spôsobený baktériami zomrú každý rok stovky Slovákov. V súčasnosti dokonca patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí spomedzi ochorení, ktorým vieme zabrániť. Napriek tomu, ho ľudia podceňujú.

„Dalo by sa povedať, že zápal pľúc je zradným ochorením. Objaví sa ako nečakaná komplikácia pre pacienta. Väčšinou by sme vedeli povedať, u koho je väčšie riziko, že niečo také nastane, ale pacient s tým samozrejme nepočíta. Môže sa dostať do nemocnice a jeho stav sa môže závažne skomplikovať. Pritom na začiatku môže byť len nejaký banálny infekt,“ vysvetľuje v podcaste Vizita pneumologička Katarína Dostálová.

V rozhovore s redaktorkou SME Denisou Koleničovou objasňuje, čo zápal pľúc spôsobuje, kedy treba urgentne kontaktovať lekára, ako prebieha jeho liečba, ako sa môžeme pred ním chrániť, a aké rozostupy by mali byť medzi očkovaním proti chrípke, covidu a pneumokokom.

Poslucháčsky prieskum denníka SME o podcastoch je ukončený. Jeho výsledky zverejníme onedlho.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Vizita a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.