Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023 a spúšťame hlasovanie verejnosti

Predstavujeme nominácie 1. ročníka súťaže Podcast roka. Deväťčlenná porota vybrala pre Orange Podcast roka 2023 užší výber 25 podcastov, za ktoré môžete hlasovať.

Viac ako 1300 slovenských podcastov splnilo podmienky na zaradenie do súťaže. Predvýber pre porotu z celkového počtu urobili organizátori na základe údajov z top rebríčkov podcastov na Spotify a Apple Podcastoch.

Porota v zložení spisovateľka Dominika Sakmárová, influencerka Kristína Tormová, YouTuber Peter Altof alias Expl0ited, producent podcastov Damian Machaj, programový riaditeľ Fun rádia Marek Mikúšek, šéfredaktor portálu tvnoviny.sk Vladimír Mičuda, Tomáš Palovský z Orange Slovensko, Peter Ohrajter z ESET Slovensko a Dávid Šerfözö z Httpool hodnotili počas mája 60 podcastov.

Z nich postúpilo do hlasovania verejnosti päť v každej súťažnej kategórii. Pri vyhodnotení celkových víťazov sa berie do úvahy hodnotenie poroty aj verejnosti dokopy.

Porota tiež vybrala najlepší nový slovenský podcast v rámci ocenenia Ucho, ktorý vznikol v roku 2022. 

Hlasovanie verejnosti trvá do 23. júna, čo je posledný deň na odovzdanie hlasu. Hlasovanie je umožnené na jednu emailovú adresu jedenkrát za deň od začatia hlasovania až po jeho ukončenie. Každý hlasujúci bude zároveň zaradený do súťaže o vecné ceny.

Výsledky Orange Podcast roka 2023 budú vyhlásené 28. júna na odovzdávaní cien v Bratislave na Sundecku.

Hlasujte na podcastroka2023.sk.

Podcast roka: Súťažné kategórie
Súťažné kategórie Orange Podcastu roka 2023.

Nominácie Orange Podcast roka 2023

V kategórii Pokrok, ktorej partnerom je spoločnosť ESET, sú nominované tieto podcasty: 

 1. Búrači gastromýtov (Ladislav Kužela)
 2. Dejepis Inak (skpodcasty.sk)
 3. Mozgová Atletika (ZAPO)
 4. Počúvam sa (Rádio Expres)
 5. Vedátorský podcast (Vedátorský podcast)

V kategórii Rozhľad, ktorej partnerom je televízia Markíza, sú nominované tieto podcasty: 

 1. Braňo Závodský Naživo (Rádio Expres)
 2. Denník N Podcasty (Denník N)
 3. Dobré ráno | Denný podcast denníka SME (SME.sk)
 4. Rozhovory ZKH (SME.sk)
 5. V redakcii (Denník N)

V kategórii Zo života, ktorej partnerom je agentúra SITA sú nominované tieto podcasty:

 1. 90-60-90 (Simona&hostia o ideáloch) (Simona)
 2. Gyncast (SME.sk)
 3. Nevyhorení (Forbes Slovensko)
 4. Sexuálna výchova (sexualnavychova)
 5. Vizita (SME.sk)

V kategórii Ateliér, ktorej partnerom je Httpool, exkluzívny zástupca reklamného priestoru Spotify na Slovensku, sú nominované tieto podcasty:

 1. Dejiny (SME.sk)
 2. Knižný kompas | Podcast o knihách a čítaní (Ikar)
 3. ŠtB: Prísne tajné (RTVS)
 4. tak bolo (ZAPO)
 5. Trochu inak s Adelou (GreenTalk)

V kategórii Vypínač, ktorej partnerom je Fun rádio, sú nominované tieto podcasty:

 1. Doktor má Filipa (ZAPO)
 2. Kriminálne spisy (Rádio Expres)
 3. Nezhasínaj! (Rádio Expres)
 4. Piatoček (SME.sk)
 5. vražedné psyché (ZAPO)
Zaradenie podcastových kategórií do súťažných kategórií
V Pokroku súťažia podcasty z kategórií biznistechnológieveda a vzdelávanie.
V Rozhľade súťažia podcasty z kategórií správy a vláda
V Zo života súťažia podcasty z kategórií deti a rodina, náboženstvo a duchovnosť, šport, voľný čas a zdravie a fitnes.
V Ateliéri súťažia podcasty z kategórií históriahudbaTV a filmumenie.
Vo Vypínači súťažia podcasty z kategórií fikciakomédiaskutočný zločin a spoločnosť a kultúra.

Mediálnymi partnermi Podcastu roka sú denník SME, technologický portál TouchIT, magazín Forbes Slovensko, IAB Slovakia, TV Markíza, Fun rádio, tlačová agentúra SITA a Httpool.

Digitálnym partnerom Podcastu roka je agentúra okto–digital. 

Podcast roka ďalej podporujú Depo, Sundeck, 2muse, alza.sk a Poradca podnikateľa.

Hlasujte na podcastroka2023.sk.

Ako prebiehal proces zostavenia nominácií?

Organizátori Podcastu roka – podcastový boutique Shtoodio a webový portál skpodcasty – zostavili veľký rebríček slovenský podcastov podľa ich umiestnenia v top rebríčkoch platforiem Spotify a Apple Podcasty počas celého roka 2022. 

Podcasty museli splniť podmienky súťaže a to najmä, aby v roku 2022 vypublikovali aspoň jednu plnohodnotnú epizódu a išlo o podcast v slovenskom jazyku.

Na základe tohto zoznamu boli jednotlivé podcasty začlenené do piatich súťažných kategórií a ocenenia Ucho pre nováčika, čo je podcast, ktorý vznikol v roku 2022 a vyberá sa len na základe hlasovania poroty.

Porota dostala tzv. longlist, ktorý tvoril top 10 podcastov podľa rebríčkov platforiem Spotify a Apple Podcasty. Dokopy teda 60 podcastov.

Porota následne počas mesiaca máj počúvala jednotlivé podcasty a hodnotila ich v troch dimenziách – obsah, forma a výnimočnosť. Každá porotkyňa a porotca mohli každému podcastu udeliť 0 až 10 bodov.

Body sa sčítali a 5 podcastov s najväčším počtom bodov v každej súťažnej kategórii dostalo nomináciu v súťažnej kategórii, ktoré vidíte v zozname vyššie. Podcast s najväčším počtom bodov v rámci ocenenia Ucho vyhráva titul najlepšieho nového podcastu v roku 2022.

[ Čítajte tiež: Viac ako 1300 slovenských podcastov zabojuje v prvom ročníku súťaže Orange Podcast roka 2023 ]

Často kladené otázky

Podľa čoho sa zaradili podcasty do súťaže?

Boli to 4 hlavné podmienky – podcast musí byť dostupný v databáze slovenských podcastov skpodcasty, musí byť v slovenskom jazyku, v roku 2022 vypublikoval aspoň jednu plnohodnotnú epizódu a v RSS feede má vyplnenú kategóriu, do ktorej patrí. Tieto podcasty organizátori vyfiltrovali, boli automaticky zaradené do súťaže a poslali každému tvorcovi notifikáciu na e-mail uvedený v RSS feede. Viac informácií nájdete v pravidlách súťaže.  

Prečo nie je môj podcast v zozname?

Dôvodov môže byť niekoľko, pravdepodobne to bude nesplnená podmienka pravidiel súťaže. Ak máte predsa pocit, že váš podcast by mal byť v zozname a uchádzať sa o ocenenie Miláčik – najlepší slovenský podcast roka 2022, napíšte nám na [email protected].

Dokedy trvá hlasovanie a kedy budú výsledky?

Hlasovanie verejnosti trvá do 23. júna, čo je posledný deň na odovzdanie hlasu. Výsledky budú vyhlásené 28. júna na odovzdávaní cien v Bratislave na Sundecku. 

Ako veľmi zaváži môj hlas v hlasovaní?

Veľmi. Hlasy verejnosti majú rovnakú váhu ako hodnotenie poroty. Nominácie boli síce zostavené podľa hodnotenia poroty a dané podcasty si bodové hodnotenie držia, no hlasy verejnosti môžu poradie úplne zmeniť. Ak dostane nominovaný podcast dostatok hlasov poslucháčov, ale z pozície hodnotenia poroty bol na 5. mieste z 5 nominácií, má stále šancu sa vďaka týmto hlasom dostať na 1. miesto a vyhrať súťažnú kategóriu.

Aký je rozdiel medzi súťažnými kategóriami a oceneniami Miláčik a Ucho?

V súťažných kategóriách sa berú do finálneho hodnotenia hlasy poroty aj verejnosti. Ocenenie Ucho pre najlepší nový podcast, ktorý vznikol v roku 2022, sa udeľuje len na základe hlasov poroty. Ocenenie Miláčik je cena popularity a získa ju podcast, ktorý dostane v hlasovaní najviac hlasov verejnosti.

Zaradenie súťažných kategórií a podcastov do nich mi nedáva zmysel.

Organizátori zostavovali súťažné kategórie podľa príbuzných podcastových kategórií aj s prihliadnutím na to, koľko podcastov do nich na Slovensku spadá, aby boli vyvážané aj počty jednotlivých podcastov v súťažných kategóriách. Výsledok je aj kompromisom pre prvý ročník, aby nebolo príliš veľa súťažných kategórií. Podcastové kategórie si určuje každý tvorca podcastu, organizátori do tohto nezasahovali.

Kto je organizátorom súťaže?

Organizátormi Podcastu roka sú podcastový boutique Shtoodio a webový portál skpodcasty. Ide o prvý ročník súťaže na Slovensku, ktorého exkluzívnym partnerom sa stala spoločnosť Orange Slovensko, preto sa prvý ročník volá Orange Podcast roka 2023.

Ako bola zostavená porota?

Organizátori oslovili najprv nezávislé osobnosti, ktoré sa pohybujú v mediálnom biznise. Následne partneri súťaže nominovali komunikačných expertov a veľkých fanúšikov slovenských podcastov zo svojich spoločností.

Ako vznikajú top rebríčky podcastov platforiem Spotify a Apple Podcasty?

Top rebríčky podcastov slúžia na ich objavovanie a vznikajú na základe viacerých parametrov. Spotify aj Apple Podcasty majú vlastné pravidlá pre zostavovanie. Zahŕňajú kombináciu nových odberov, celkového počtu sledovateľov, aktivity prehrávania a miery dopočúvania. Viac informácií o rebríčkoch nájdete na webe skpodcasty.

Odoberajte audio verzie článkov z skpodcasty.sk vo forme podcastu.

Matej Ohrablo
Matej Ohrablohttps://58p.digital
Producent, zvukový inžinier a konzultant v oblasti audia a videa. Profesionálne venuje produkcii audia a videa už takmer desaťročie. Pracoval v SME, Aktualitách, Refresheri a spolupracoval s ďalšími slovenskými médiami. Produkoval mnohé z najpočúvanejších slovenských podcastov.