Folklór a Petržalka možno nejdú na prvé počutie veľmi dohromady. Predsa len je známa skôr ako rodisko rapovej hudby, nie ľudovej, a keďže ide o mladé, len 50-ročné sídlisko, mnohí by povedali, že na zavádzanie folklóru, ktorý zväčša vychádza z dávnych tradícií, bolo už neskoro.

Tri hosťky, srdcom folkloristky, nás však v 32. diele nášho podcastu Z petržalskej obývačky presvedčili o opaku. Soňa Vanková, ktorá pôsobila dlhé roky v mládežníckom FS Ekonóm ako tanečníčka či krojárka, má na začiatky vôbec najstaršieho folklórneho zoskupenia na území Petržalky fungujúceho dodnes len krásne spomienky.

Oľgu Filákovú, ktorá zase stála pri zrode Detského folklórneho súboru Lúčka teší, že k folklóru sa čím ďalej, tým viac vracajú aj mladí ľudia v mestách. O tom, že tento žáner má v Petržalke svoje čestné miesto, je presvedčená aj naša prvá vicestarostka Iveta Jančoková, ktorá je aktuálne umeleckou vedúcou seniorského súboru Petržalčanka a v našej obývačke nám porozprávala aj o tom, aký význam má organizovanie pravidelných podujatí s názvom Večery autentického folklóru.